Kategoriler
Yaşam

Evinizdeki mikroplardan kurtulmanın yolu

Mikroplar evinizin her köşesinde bulunuyor. Bunlara karşı önlem almazsanız çok ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarırsınız. Özellkle bebek ve çocuk bulunan evlerde mikroplara karşı daha dikkatli olmalısınız.

İşte evinizde mikropların yaşadığı yerler ve onlardan kurtulmanın yolları:

Çamaşır makinesinden işe başlayın: Evinizdeki en temiz yerin çamaşır makinesi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kirli çamaşırlar makinenize bakteri ve virüsleri bırakıyor. Makinenizi temiz tutmak için haftada bir kez bir fincan çamaşır suyu ekleyip makineyi boş çalıştırın.

Havlularınızı iyi temizleyin: Bir havluyu bir kişi kullanıyorsa haftada bir kez havluyu yıkayın. Kişi hastaysa her kullanımdan sonra yıkayın. Spor yapıyorsanız kirli havlularınızı kullandıktan hemen sonra yıkayın. Mutfak havlularını banyo havluları ve iç çamaşırlarından ayrı yıkayın. El havlularını birkaç günde bir değiştirin. Kuruması için havlularınız asılı dursun.

Yatak odanızı mikroplardan kurtarın: Nevresim takımlarınızı haftada en az bir kez yüksek ısıda yıkayın. Çim lekesi gibi lekeli olan giysilerinizi çarşaflarla birlikte yıkamayın. Yatak odanızda bir şeyler yemeyin ve atıştırmayın. Ekmek kırıntıları küf ve bakterileri çeker.

Oturma odanızı dezenfekte edin: Mikroplar herkesin dokunduğu telefon, sehpa, televizyon kumandası, kapı kolları gibi eşyalar üzerinde asılı kalırlar. Buraları dezenfektanlarla sık sık temizlemelisiniz. Televizyon ekranındaki tozları nazikçe almak için nemli mikrofiber bez kullanın. Yere dökülen kırıntıları elektrik süpürgesiyle süpürüp temizleyin. Böylece halılarınıza ve mobilyalarınıza bakteriler yerleşmez.

Kapı kolları ve korkulukları temizleyin: Mikroplar kapı kolları, çekmece tutacakları, korkuluklar, musluklar, elektrik düğmeleri ve lambalar üzerinde hızla yayılır. Haftada bir kez bu yüzeyleri dezenfekte edin. Eğer ailede hasta varsa veya misafiriniz varsa bunu daha sık yapmalısınız.

Çocukların odasını dezenfekte edin: Çocuklar mikropları kolayca kapar ve yayar. Haftada bir kez çocuk odasındaki tüm yüzeyleri dezenfektanlarla silin. Bebeğiniz varsa alt değiştirme alanının, plastik oyuncakların, beşik kenarlarının temiz olduğundan emin olun. Dezenfektan spreyi püskürttükten sonra en az 30 saniye bekleyin ve nemli kağıt havlu ya da temiz ıslak bezle silin.

Mutfak lavabonuzu dezenfekte edin: Burası evinizdeki en mikroplu yerlerden ikincisidir. Birinci sırada ise mutfak süngeri yer alıyor. Çiğ etten ve diğer yiyeceklerden gelen bakteriler lavabonuzda birikir ve çoğalır. Lavabonuzu dezenfektan spreyle her gün temizleyin. Süngerinizi her gün ıslatıp varsa mikrodalga fırında 2 dakika ısıtın. Mutfak tezgahını yemek hazırladıktan sonra hemen temizleyin. Önce sıcak sabunlu suyla tezgahın üzerini yıkayın. Sonra 4 litre suyun içine 1 fincan çamaşır suyu ekleyip karıştırın ve bu karışımla tezgahınızı dezenfekte edin.

Buzdolabını temizleyin: Ayda birkaç kez dolabın iç duvarlarını, kapısını ve raflarını sıcak sabunlu suyla silerek buzdolabınızı temiz tutabilirsiniz. Kokulardan kurtulmak için yarı su, yarı beyaz sirke karışımı kullanın. Ya da karbonat ve su karışımıyla dolabınızı silin ve bir kaç saat dolabı havalandırın.

Banyonuzu parlatın: İki yemek kaşığı bulaşık deterjanı, 2 yemek kaşığı amonyağı bir litreye yakın suyla karıştırın ve çok amaçlı temizleyici elde edin. Bununla küvetinizi, lavabonuzu, yerleri silebilirsiniz, sonra suyla durulayın. Karbonatla yapacağınız macun küvetinizdeki ve lavabonuzdaki lekeleri çıkaracaktır. Küvetinizi de sık sık temizleyin ve sifonu çekerken kapağını kapalı tutun.

Evin girişini ve halıları unutmayın: Evin girişine ayakkabılarınızla girdiğinizde evinize E.coli gibi birçok hastalığa yol açan bakteri getirirsiniz. Bu nedenle ayakkabılarınızı evin dışında çıkarın. Halılarınızı haftada en az 2 kez süpürün ve yerleri silin. Birkaç ayda bir halılarınızı silip temizleyin. (VasfiyeÖzcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.