Kategoriler
Sağlık

Muzun faydaları saymakla bitmiyor

Genellikle tok tutmasıyla ve ishale iyi gelmesiyle bilinen muzun faydaları saymakla bitmiyor. Muzun daha iyi uyumanızdan yüksek tansiyona, kolesterolden kansere kadar sayısız faydası bulunuyor.

İşte muzun sağlığınız üzerindeki birçok olumlu etkisi:

Yağsız kas yapar: Antrenmandan sonra kaslarınızın ağrıdığını hissediyorsanız, beslenmenizde yeterince magnezyum almıyorsunuz demektir. İyi bir magnezyum kaynağı olan muz kas inşasına yardım eder, protein sentezi sağlar. Ayrıca magnezyum alımı vücudun yağ çözünmesini artırmaya yardım eder.

Daha hızlı iyileşme sağlar: Muzdaki potasyum antrenmandan sonra kasların iyileşmesine yardım eder, kas gelişimini güçlendirir ve daha fazla antrenman yapmanızı sağar.

Daha mutlu ve hızlı hissedersiniz: Muzda antidepresan özelliklere sahip folik asit yada diğer adıyla B9 vitamini bulunuyor. Araştırmalara göre, depresyon hastalarını yüzde 50’sinde folat eksikliği görüldü. Siz de folat eksikliğini karşılamak ve mutlu olmak için muz yemelisiniz.

Kendinizi daha az stresli ve kaygılı hissedersiniz: Folik asidin yanı sıra muzdaki triptofan ve serotonin en önemli beyin kimyasallarıdır. Çünkü bunlar doğal bir antidepresandır ve yorgunluk, asabiyet, sinirlilik, saldırganlık ve huzursuzluk gibi ruhsal durumlar ile anksiyete ve uykusuzluğu tedavi edebilir.

Daha iyi uyumanızı sağlar: İçerisindeki triptofan nedeniyle kaliteli uyku sağlar. Melatoninin habercisidir, melatonin gevşeme sağlar, uykunun düzenlenmesine yardım eder.

Şişlinlik az görülür: Muz sayesinde gaz ve su tutukluğuyla savaşabilirsiniz. Araştırmaya göre, 60 gün boyunca günde 2 kez muz yiyen kadınlarda karındaki şişkinliğin yüzde 50 oranında azaldığı belirlendi. Muz midenizde şişkinlikle savaşan bakterilerin sayısını artırıyor.

Yağ yakmaya başlıyorsunuz: Muzda yağları parçalayan B vitamini olan kolinden 12 miligram bulunuyor. Bu madde muzdan başka yağsız ette, karalahanada bulunuyor.

Kan şekeriniz dengelenir: Protein ve sağlıklı yağ kaynağı olan muz kan dolaşımınıza giden şeker emilimini yavaşlatır ve kan şekerinizi düzenler. Bu kan şekerinizi düzenlemenin en etkili yoludur.

İştahınız azalır: Kan şekerinin düzenli olmasının bir başka faydası kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Yemekler arasında bir muz yerseniz iştahınız kapanır ve yemekte daha az yersiniz.

Daha tok hissedersiniz: Muzlar dirençli nişasta açısından zengindir. Bu da iştahızı bastırır, kendinizi daha tok hissetmenizi sağlar. Az olgunlaşmış muz daha faydalıdır, tadı acı olduğu için başka meyvelerle karıştırıp içecek haline getirebilirsiniz.

Kötü kolesterol seviyenizi düşürür: Trans yağ tüketimi kötü kolesterol seviyenizi artırır. Ancak muzda bulunan kimyasallarda kötü kolesterolü düşürme etkisine sahiptir. Ayrıca muzdaki B6 vitamini kalp sağlığı, bağışıklık, sindirim ve sinir sisteminizin sağlığı için çok önemlidir.

Yediklerinizi daha kolay sindirirsiniz: Yemek yedikten sonra şişkinlik hissediyorsanız sindirme güçlüğünüz var demektir. Muz mükemmel bir prebiyotik kaynağıdır ve sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar.

Kemikleriniz daha güçlü olur: Muzun için çok fazla kalsiyum bulunmamasına rağmen içerisindeki prebiyotiklerle kalsiyum artışını destekler. Vücudun kalsiyumu emme yeteneğini artırır.

Vücudunuz hastalıklarla savaşır: İçerisinde A vitamini bulunmamasına rağmen A vitamini eksikliğini hafifletir. Provitamin A karotenoidleri olan beta-karoten ve alfa-karoten açısından oldukça zengindir. Yüksek seviyedeki karotenoidler sizi belirli kanserler, kardiyovasküler hastalıklar ve şeker gibi kronik hastalıklara karşı korur.

Kan basıncını düşürür: Muzdaki düşük sodyum, yüksek potasyum sayesinde kan basıncı seviyeniz düşer ve felç görülme sıklığı en aza iner. Sizi yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç riskine karşı korur. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.