Kategoriler
Yaşam

Bilimadamları açıkladı: Esneme bulaşıcıymış

Çok yorulduğunuzda ya da uykunuz geldiğinde esnemeye başlarsınız. Ancak esneme araştırmacıların henüz sonuca varamadıkları uyku görünümü halidir.

İşte esneme hakkında bilmediğiniz 6 şey:

Teori fazla, ispat az: Niçin esnediğimizi destekleyen çok az araştırma varken buna yönelik sayısız teori bulunuyor. Öncelikle sadece yorgun olduğumuzda esnemiyoruz. Muhtemelen esneme oksijen eksikliğini yansıtmıyor. Derin nefes alamamak, sığ nefes alma sorunlara yol açabilir. Dinlenirken akciğerin alt lobları genellikle az çalışır. Fakat egzersiz yaparken akciğer kapasitesinin daha fazlasını kullanırız. Derin nefes almak akciğerlerimizin sağlıklı kalmasına yardım eder. Esneme derin nefes alamamaya tepki olabilir. 1986 yılında yapılan bir araştırmaya göre, esneme can sıkıntısıyla artıyor. Başka bir araştırmaya göre ise esneme beyni serinletiyor.

Gerçekten bulaşıcıdır: Bu doğrudur. Bir araştırmaya göre, esneme videoları izleyenlerden yüzde 50 civarının esnemeye başladığı belirlendi. Bu durum hayvanlar arasında da aynıdır. Sahibinin esneme sesini duyduktan sonra köpeklerinde esnemeye başladığı belirtiliyor. Hatta esnemeyle ilgili bir şey düşündüğünüzde ve okuduğunuzda da esnemeniz tetikleniyor. Maryland Üniversitesi’nde psikoloji ve nörobilim profesörü Robert Provine de gülümseme gibi diğer insani tepkilerin de bulaşıcı olduğunu açıkladı.

Bazı kişilerde durum daha kötü: 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, esneme yakın arkadaş, dost, akrabalar arasında en bulaşıcı halini alır. Bir kişiyle genetik olarak ya da duygusal olarak bir bağınız varsa esnemeye yakalanma şansınız daha yüksektir. Empati teorisine bağlı olarak, yakın arkadaşlar ve akrabaların birbirine karşı olan hisleri daha güçlüdür.

Hastalık belirtisi olabilir: Genellikle ciddi bir hastalığın ilk belirtisi değildir. Fakat aşırı esneme bazı durumlarda ciddi uyku eksikliğinin arkasındaki neden olabilir. Bazı insanlarda aşırı esneme vagus siniri tarafından oluşturulan bir tepki olabilir. Bu da kalp sorununu işaret eder. Diğer nadir durumlarda ise esneme beyin sorunlarını işaret edebilir.

Anne karnındaki bebek bile: Tam olarak niçin esnediği bilemezeler de, doğmamış bebekler de esneyebilir. Araştırmacılar önceden ağzı açık doğmamış bebek görüntüleri üzerinde tartışırken 2012 yılındaki 4 boyutlu izlemler çocuğun ağzını açışıyla esneme hareketini birbirinden ayırabiliyor. Bu beyin gelişimiyle ilgili bir şey olabilir ve normal gelişimin bir belirtisi olabilir.

Ortalama 6 saniye: Bunun arkasında bilimsel bir açıklama olmasa da bir dizi haber esneme uzunluğunu 6 saniye olarak duyurmuştur. Bu 6 saniye boyunca kalp atışı hızlanıyor. 2012 yılındaki araştırmaya göre, esnerken ve esnedikten sonra vücudunuzda birtakım psikolojik değişimler oluşuyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.