Kategoriler
Sağlık

İşitme kaybının sessiz belirtileri

İşitme kaybı sadece yaşlılara özgü bir sorun değildir. Gerçekte işitme kaybı olanların sadece yüzde 35’i 64 yaş üzerindedir. Sizde de aşağıdaki belirtilerden biri varsa mutlaka kulak-burun boğaz uzmanına gitmelisiniz.

İşte dikkat etmeniz gereken işitme kaybı belirtileri:

Kulaklarınızda vızıltı, çınlama olması: Kulaklarınızda ara ara gelip giden vızıltı ve çınlama işitme kaybının erken dönem belirtisidir. Ortam sessiz olduğunda arka planda hafif seviyede vızıltı ya da çınlama oluyor ve bu durum daha belirginleşince, sık sık olunca ve geçmiyorsa kulağınızdaki sinirlerin hasar gördüğü anlamına gelir. Çok yüksek ses seviyesinde müzik dinlediğinizde 8 ile 15 dakika içinde kalıcı işitme kaybı oluşur.

Denge bozulması: Sık sık düşecek gibi hissediyorsanız, sendeliyor ve sakarlıklar yapıyorsanız suç sizde değil. İnsanlarda işitme kaybı oluşunca duymak için daha çok çaba harcanır ve  denge gibi basit şeyler beynin dikkatini daha az çeker. İç kulak kanallarınız dengeyi sağlamak için beyne sinyal gönderiyor, burada hasar oluşunca da denge bozuluyor.

Daha unutkan olmak: Fazla hafıza ne işittiğinizle bağlantılıdır. Duyamadığınız zaman bir şeyleri hatırlamak zordur. Yaşlandıkça işitme kaybı zihinsel azalmanın göstergesi olabilir. İşitmeniz bozulduğunda beyin sesi işlemek için fazladan enerji harcıyor.

Yüksek sesler acı verici olabilir: Gürültülü otoyollar ve otomobil kornaları çok yüksek olabilir ve irkilmenize neden olabilir. Fakat sesler acı vermemelidir. İşitme kaybı olduğunda kulağınızın yüksek sesleri azaltma yeteneği azalır. Bu nedenle yüksek sesler acı verir.

Durmadan ne diye sorarsınız: Arka planda çok fazla gürültü olan yerlerde işitme sorunu yaşıyorsanız bu ortamın akustiğinden ya da yüksek sesle konuşanlardan değildir. İyi bir kulak fonksiyonu gürültülü bir odada duymak istediklerinizi seçip toplayabilir. Bunu yapamıyorsanız bu durum işitme kaybının erken belirtilerinden biridir. (Vasfiye Özcanbaz)

“İşitme kaybının sessiz belirtileri” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.