Kategoriler
Teknoloji

Sosyal medya hesaplarınızın güvenliğine dikkat!

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı bulunan Twitter ve Facebook’un yanısıra Gmail gibi ücretsiz e-posta platformlarına da siber saldırılar yoğunlaştı.

Günlük yaşantımızda popülerliği giderek artan Twitter, Facebook gibi sosyal medya uygulamalarının varlığı; faydaları ve zararlarıyla her zaman tartışma konusu olmuştur. Dünyada ilgi gören her ücretsiz dijital platformda olduğu gibi sosyal medya da hackerların hedefi haline geldi. Hackerlar, sosyal medya hesaplarını ele geçirerek kurbanları adına ahlak dışı ve hakaret içerikli paylaşımlarda bulunarak bu kişileri itibarsızlaştırmaya çalışmayı amaçlıyor.

E-POSTA HESAPLARI DA TEHDİT ALTINDA

Son dönemde bir çok vatandaş ve ünlü isimlerin sosyal medya hesaplarının hacklendiği duyuruldu. Ancak saldırı yöntemlerini değiştiren hackerlar, sosyal medya hesaplarının yanısıra bunlarla bağlantılı olan ücretsiz e-posta hesaplarını da hackleyerek ele geçirmeye başladı. Bu sayede kullanıcının hesaplarını geri alma imkanları kaybolmuş oluyor.

Uzmanlar; geçtiğimiz aylarda çok sayıda Twitter kullanıcısına, e-posta adresleri, IP adresleri veya telefon numaraları gibi bilgileri elde etmeye çalıştığı tahmin edilen ve “hackerlar” tarafından ele geçirilmiş olabileceğini bildiren mesajlar gönderildiğini ortaya çıkarmıştı. Yaşanan tüm gelişmeler, ister bazı güçler adına çalışan; isterse de bu işi ‘zevk için’ yapan siber saldırganlara karşı sosyal medya ve e-posta hesaplarının güvenliğini bir kez daha ortaya koyuyor.

HESAPLARINIZIN GÜVENLİĞİNİ NASIL SAĞLAYABİLİRSİNİZ?

Sosyal medya ve e-posta hesaplarınızın güvenliğini sağlayabilmeniz için en önemli faktör her gördüğünüz linke tıklamamanızdır. Bunun yanı sıra bazı basit önlemler de hesabınızı güvende tutmanıza katkı sağlayacaktır.

İşte o yöntemler:

– Kullanıcıların en sık yaptığı hatalardan biri tüm hesaplarında aynı şifreyi kullanmak. Sosyal medya ve e-posta hesaplarının şifreleri farklı olsun, ardışık rakamlar içermesin. Şifrelerinizde mümkünse unutmayacağınız rakamlarla birlikte büyük ve küçük harf kombinasyonları kullanın.

– Şifrelerinizi belirli aralıklarla değiştirin.

– Twitter’da uygulamalara yetki verirken dikkatli olun. Yanlışlıkla onayladığınız uygulamaları mutlaka kaldırın.

– Twitter, Facebook yada Gmail’den geliyormuş gibi görünen ‘güvenlik sebebiyle şifreniz sıfırlanacaktır’ gibi e-postalara karşı hassas olun. Bu şekilde gelen linklere tıklamayın.

– Arkadaşınızdan bile gelse güvenli olmayabileceğini düşündüğünüz mesajları ve e-postaları görüntülemeyin. İçeriğinde bulunan linkleri tıklamayın. Unutmayın size bu mesajları gönderen arkadaşınızın hesabı da hacklenmiş olabilir.

– Son günlerde ‘kimlik avcılarının’ sıklıkla kullandıkları astronomik rakamlar yazılı fatura ekstrelerine dikkat edin. Gelen iletide, göndericinin mail adresinin üzerine tıklayıp e-posta sahibinin yasal olup olmadığını kontrol edin.

– Ortak kullanılan bilgisayarlardan uzak durun. Mutlaka kullanmanız gerekirse işiniz bittiğinde hesabınızdan güvenli çıkış yaptığınızdan emin olun ve tarayıcıdaki bilgileri temizleyin. Mümkün olan en kısa sürede şifrenizi değiştirin.

– Bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlaması için kimseye uzaktan erişim izni vermeyin. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.