Kategoriler
Sağlık

Uykusuzluğu hafife almayın

Geceleri geç saatte uyuyan ve ertesi gün erken kalkanlar gün boyunca kendilerini yorgun ve bitkin hisseder. Bu şekilde dünya çapında milyonlarca insan uyku sorunu yaşıyor ve psikolojik ve zihinsel sorunlar oluşturuyor. Ancak bu sorunlar uyku döngüsünü düzenleyerek önlenebilir.

İyi bir gece uykusu vücudun kendini yenilemesi ve zihnin uyanık olması için zorunludur. Her gece ihtiyacımız olan 7-8 saatlik uykuyu uyumazsak vücudumuz ciddi yan etkilere maruz kalır. Geçen yıl yayınlanan araştırmaya göre, haftada sadece bir gece 6 saatten az uyumak 700’den fazla gende değişikliğe neden oluyor.

İşte uzun süre uykusuzluk sorunu yaşadığınızda vücudunuzda ve beyninizde meydana gelen değişiklikler:

Soğuk algınlığına daha kolay yakalanırsınız: 164 sağlıklı insan üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, gecede 5 saat uyuyan insanların soğuk algınlığına yakalanma eğilimi gecede 7 saat uyuyanlardan daha fazla ortaya çıktı.

Mide sorunları: Uyumamak iltihabi bağırsak hastalığı belirtilerine neden oluyor ve asit reflüyü kötüleştiriyor. Ayrıca iltihabi bağırsak hastalığı oluşma ve iltihabi bağırsak sendromu riskini artırıyor.

Öğrenme güçlüğü: Uykusuzluk yeni bilgiyi hatırlama ve işleme yeteneğini engelliyor. Araştırmacılar uykunuzu yeterince aldığınızdan emin olmak için okul ve iş saatlerinize göre uymanızı öneriyor.

Asabiyet ve moral bozukluğu: Araştırmacılar yeterince uyumadığımızda endişe ve moral bozukluğu bizi daha fazla rahatsız ettiğini belirlediler.

Baş ağrısı ve migren: Uyku kalitesinin bozuk olması migrenle ilgili olduğunu ve uyku apnesinin ise baş ağrısıyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Görmede bozukluk: Uykusuzluk yan tarafları yanları görememe, çift görme ve donuk görme gibi sorunlara neden olabiliyor. Uyanık olduğunuz süre artınca görme sorunları da artıyor, sorun halüsinasyona kadar gidebiliyor.

Kilo alımı: Araştırmacılar, yeterince uyumadığınızda daha fazla abur cubur tüketildiğini ve özellikle çocukların kalorili gıdaları daha fazla tükettiğini tespit ettiler. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.