Kategoriler
Sağlık

Alzheimer ilacı artık çok yakın

Daha çok yaşlılık hastalığı olarak bilinen Alzheimer artık gençleri de etkimeye başladı. Bu nedenle uzmanlar bu hastalığın başlarında tespit edilip hastalığın ilerlemesini önlemek, hastalığı yavaşlatmak için yoğun çaba gösteriyor.

Telegraph’ta yer alan habere göre, Alzheimer hastalığını tedavi eden ilaç yaklaşık 10 yıl içinde piyasaya çıkacak.
Alzheimer hastalığını geriye itecek ilacın 10 yıl içinde piyasada olacağını söyleyen uzmanlar, 10 yıl içinde Alzheimer’ı tedavi eden ilaçların bulunacağını ve statinler gibi hastalığı başında önlemek için reçete edilebileceğini umduklarını açıkladılar.

College London Üniversitesi’nde görevli bunama uzmanı Prof. Dr. John Hardy, şu an yapılan ilaç denemelerinin çok iyimser sonuçları olduğunu ve 2025 yılına kadar bu ilaçların hastalığı geriletmek için kullanılacağını açıkladı. Önümüzdeki yıllarda Alzheimer hastalığı gelişimini yavaşlatmak ve durdurmak için daha iyi tedavi dönemine başlayacaklarını belirterek 2050 yılından önce İngiltere’de yılda en az 1 milyon insanın fayda sağlayacağını kaydetti.
Geçen yaz ilaç devi Eli Lilly, ilk yapılan ilaç denemelerinde Solanezumab isimli ilacın Alzheimer hastalığına bağlı zihinsel kaybı üçte bir oranında önlediğini tespit ettiklerini duyurdu. İlk kez bir ilacın hastalığın belirtilerinden ziyade esas hastalık süreci üzerinde işe yaradığı belirlenmiş oldu.

İlacın suda eriyen hap şeklinde olacağını söyleyen uzmanlar, ilacın şu an için maliyetinin çok yüksek olacağını belirtiyorlar.

İngiltere’de şu an için 850 bin bunama hastalığı bulunan kişi var ve bu rakamın 2025 yılına kadar 1 milyona, 2050 yılına kadar ise 2 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, vücuttaki kolesterol damarsal demansı (bunama) ilerletebiliyor. Bu nedenle kontrollü beslenme demans vakalarını yüzde 30 oranında önlemeye yardım ediyor.

Alzheimer Derneği’nde görevli Dr. Doug Brown, Alzheimer hastalarında hafıza kaybını yavaşlatan tedavilerin gelişmesinin bunama ile mücadelede başarılı olduklarını işaret ettiğini söyleyerek “Bu durum Alzheimer hastalarının yaşamını değiştirebilir. Şu an bunama oluştuğunda beyinde nelerin yanlış gittiğini anlamak ve bunun çaresine bakmek için daha fazla çalışmaya ve ilerlemeye ihtiyacımız var” diye konuştu. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.