Kategoriler
Yaşam

Bu yiyecekler göz renginizi değiştiriyor

Sağlığınızın ve ruhunuzun anahtarı olan gözlerinizin rengi, ailenizden genetik olarak aldığınız bir özelliktir. Bir çocuğun göz rengi doğumdan önce tahmin edilemez, ancak beslenme alışkanlığınızdaki birkaç basit değişiklik uzun zamandır sahip olduğunuz mükemmel göz rengine sahip olabilirsiniz.

Göz rengini ne belirler?
İris, gözün renkli olan tabakasıdır. Bu renk melanin isimli pigment tarafından belirlenir. Çocuk büyüdükçe göz rengi de değişir. Çünkü iristeki melanin yoğunluğu çocuğun gelişme yılları boyunca değişir. İnsan gözünün rengi 3 genden oluşur. Bunların sadece ikisi tam olarak anlaşılabilmiştir.

Healthy Panda isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte göz renginizi hızlı bir şekilde değiştirebilecek, gözlerinizin parlaklığını ortaya çıkarabilecek gıdalar:

Zencefil: Gövdesi yeraltında yetişen bu bitki kolon iltihabını azaltıp kolon kanserini önleyebiliyor. Ayrıca kas ağrılarını, kemoterapiden kaynaklanan bulantıyı ve yumurtalık kanserini azaltır. Araştırmalar zencefilin astım belirtilerini azalttığını ve yüksek dozda ilaca bağlı karaciğer hasarını iyileştirdiğini gösteriyor. Bunun yanında sancılı adet görme semptomlarını da iyileştirdiği biliniyor. Tüm bunlara ek olarak zencefil göz renginizi de dereceli olarak değiştirebiliyor.

Et: İristeki renk değişikliğini sağlamaya yardımcı olan magnezyum ve çinko gibi mineraller açısından zengin olan et ve et ürünleri vücudun tüm hayati süreçleri için gerekli olan proteinleri sağlar. Kendinizi sürekli iyi hissetmenize yardım eder.

Kabuklu kuruyemiş: Göz renginizi değiştirmede istekliyseniz beslenmenize eklemeniz gereken öncelikli gıda kabuklu kuruyemiş olmalı. En düşük kaloriye sahip olan 23 adet bademde 6 gram protein ile 14 gram yağ bulunur. Kavrulmuş olan kabuklu yemişlerden uzak durun, çünkü bunlar yüksek ısıya maruz kalıyor.

Soğan: Düzenli soğan tüketimi göz renginde ve cildinizde dereceli renk değişimine neden olabilir. Kolorektal kanser riskinin azalmasında yaşamsal öneme sahiptir. Sülfür açısından zengin olan soğanda saçlarınız ve cildiniz için harika olan C vitamini de bulunuyor. En büyük bileşeni olan folat depresyonu yatıştırır ve uykusuzluğun tedavisine yardım eder.

Zeytinyağı: Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Her rahatsızlık için en iyi ilaç olan zeytinyağının linolenik asit, linoleik asit ve oleik asit gibi büyüleyici bileşenleri irisin rengini yumuşatır. Bu yağ eklem ağrıları için iyidir ve en iyi organik nemlendiricidir. Stresin etkisini azaltır, kanda kötü kolesterolün yoğunluğunu düşürür.

Papatya çayı: Bu çay kan dolaşımınızdaki stres hormonunun yoğunluğunu düşürüyor ve gözlerinize daha canlı, sıcak bir renk veriyor. Ayrıca mukus zarının iltihaplanmasının iyileştirilmesinde kullanılan papatya çayı çeşitli mide-bağırsak sorununa da iyi geliyor. Güneş yanıklarını ve lekeleri de iyileştiriyor.

Balık: B, C, A, D, E ve K vitaminleriyle kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi mineraller açısından zengin olan balık gözlerinizde renk değişimi sağlar. Bu değişim düzenli olarak balık tükettiğinizde kalıcı olabilir.

Ispanak: Zeaksantin ve lutein isimli karotenoidler açısından zengin olan ıspanak gözlerinize dinçlik verir. Ispanaktaki yüksek oranda bulunan demir de gözlerinizi daha parlak yapar. Bir tabak çiğ ıspanak 27 kaloridir. Ayrıca ıspanakta magnezyum, potasyum, A vitamini ile folat bulunur. Sık sık ıspanak tüketimi kanseri, astımı önler, yüksek kan basıncını düşürür ve kemik gücünü artırır. Sağlıklı saç ve cilde sahip olmanızı sağlar.

Bal: Beslenmenizdeki fazladan bal ile göz renginizin değerini artırabilirsiniz. Ancak balın organik olmasına dikkat edin. Balın devamlı kullanımı doğal göz renginize daha parlak bir ton kazandırır. Mükemmel bir sağlık için tüm şekerler açısından zengin olan bal, yüzde 38.2’lik fruktoz içeriğiyle vücuttaki asit reflüyü yatıştırır ve yara ve yanıkları hafifletir, enfeksiyonlarla savaşmaya karşı savunma sağlar.

Yaban mersini: Sakinleştirici çay gözlerinizi anlık olarak gevşetir ve daha parlak bir görünüm verir. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de önemlidir. Değişik cilt hastalıklarının etkili tedavisidir. Yeni yapılan araştırmaya göre eklem iltihabının tedavisinde büyük öneme sahip.

Göz rengi nasıl değişir?

İris ortamdaki ışığın yoğunluğuna göre gözbebeğinin büyüklüğünü kontrol eden kaslardan oluşuyor. Gözbebeklerinin büyüklüğü değişince irisin pigmentleri yeniden ayarlanıyor. Bu da gözlerinizdeki rengin değişimini açıklıyor. Bu değişiklikler bariz olarak görünmüyor. Göz renginizi kısa sürede ve mükemmel bir şekilde değiştirmek isterseniz tüm ihtiyacınız beslenmenizde yapmanız gereken yukarıdaki değişikliklerdir. (Vasfiye Özcanbaz)

“Bu yiyecekler göz renginizi değiştiriyor” için 49 yanıt

Hi my loved one! I wish to say that this article is awesome, great written and come
with almost all significant infos. I’d like to look extra posts
like this .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.