Kategoriler
Sağlık

Sağlığınızın sırrı el yazınızda gizli

El yazınız kişilik özelliklerinizin yanı sıra sağlığınız hakkında uyarılar da bulunabiliyor. Bir kişinin el yazısının arkasındaki gizli manaları yorumlamak için ayrıntılı bilim çalışması gerekiyor. Bu işi ise “Grafoloji” yani el yazısından karakteri okumada konusunda uzman kişiler yapıyor.

Kriminal araştırmalardan sağlığınızla ilgili sayısız soruyu cevaplamaya kadar birçok farklı amaç için grafoloji kullanılıyor. Çeşitli firmalar da yararlı olan çalışanlarını analiz etmek amacıyla bu mesleği kullanılıyor. Ayrıca siz de bu alandaki gelişmeler sayesinde sevdiğiniz bir yakınınızın şizofren, otizm ve disleksi gibi bir sağlık sorunu olup olmadığını el yazısı okuma sanatıyla öğrenebilirsiniz.

İşte el yazınızdan tespit edilebilecek hastalıklar:

Yüksek Kan Basıncı: Kan basıncı yüksek olan kişilerin el yazısının karakterleri normal kardiyovasküler sisteme sahip olanlarla karşılaştırıldığında değişiklik gösterir. Yüksek kan basıncına sahip olanların el yazısı çok titrektir. Grafoloji uzmanları hipertansiyonu olan hastaların el yazısının doğası gereği çok düzensiz olduğunu söyler.

Şizofren
: Tıbbi araştırmalar, antipsikotik ilaçlarla tedavi edilen şizofren hastalarının yüzde 60’ında istem dışı titremeler ve kasılmalar oluştuğunu gösteriyor. Parkinson ve Tardiv Diskenzi gibi hastalıklarda da bu etkiler görülür. Hastalar genel motor yetersizliği nedeniyle ellerini tam olarak kontrol edemezler ve hastanın el yazısı kalitesinde derin değişiklikler oluşur. Sonuç olarak el yazısı uzmanları okunması zor bir el yazısı ile karşılaşıyor.

Hamilelik: Anne olacağının farkında olmayan anne adayının el yazısı uzmanları tarafından anlaşılır. Araştırmacılar, gebe kalınmasının ardından 72 saat sonra el yazısından hamileliğin varlığının anlaşılabileceğini belirlediler. Bu amaçla kadının el yazısının çeşitli örneklerinin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Ayrıca araştırmacılar p, f, g ve y harflerinin halkalarını analiz ederek doğmamış çocuğun cinsiyetinin de açıkça belirlenebileceğini açıklıyor.

Disleksi: Disleksi hastası çocuklar ve hatta yetişkinler, örnek bir el yazısı yazmakta sorun yaşar. Çocuklarının el yazısını doğrulamak için baskı yapan anne ve babalar durumu daha kötü hale getiriyor. Rahat bir ortamda el yazısına benzer yazı yazma denemeleri yaparak bu şekilde yazılarını geliştirmek önemlidir. Bu çocuğun el gelişimine ve her harfin doğru şeklini oluşturmasına yardım eder. Disleksi sorunu yaşayan çocuklar d ve b harfi ile b ve p harfini karıştırır.

Otizm: Akademik gelişim için okunaklı el yazısı son derece önemli olmasına rağmen bu işi abartmamalısınız. Otistik bireyler tereddütlü ve kelimelerde kesintiler ile yazar. Asperger sendromunda da aynı şey geçerlidir. Bu hastalık bireyin motor sistemini etkiliyor. Algısal sinir sistemi son derece azalır, kalem tutmakta yeteneği azalır.

Parkinson ve Alzheimer hastalığı: Bir el yazısının Parkinson,  Alzheimer ve klinik hastası tarafından yazılıp yazılmadığını tespit etmek uzmanlık istiyor. Sertifikalı ve uzman grafoloji uzmanlarının önemi burada anlaşılıyor. Parkinson hastalarının özelliklerinden biri de titreme, yavaş hareket etme, denge sağlamada güçlük ve eğilme problemleridir. Bunu sonucunda da hastanın el yazısı küçülür ve bükülür. Alzheimer hastasının el yazısı ise geniş aralıklara sahiptir.

Depresyon: Bir insanın el yazısına bakarak mutlu mu olduğuya da klinik olarak depresyonda mı olduğu belirlenebiliyor. Neşeli insanların el yazısında açıkça görünen bir akıcılık vardır. t harfinin kuyruğu yukarıya doğru soldan sağa eğilirse iyimserliği gösterir. Bir kişinin el yazısının tüm harfleri aşağıya doğru eğikse bu kişinin depresyonda olduğu belirtiliyor. Bu kişiler hizalamada da sorun yaşar. (Vasfiye Özcanbaz)

“Sağlığınızın sırrı el yazınızda gizli” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.