Kategoriler
Yaşam

Sivilceyle beslenme arasında bir bağ var mı?

Beslenme ve akne arasındaki bağ halen araştırılıyor olsa da araştırmalar belirli yiyeceklerin akneyi arttırdığını gösteriyor.

Beslenme akne belirtilerinin çözümünde ve kötüleşmesinde kilit rol oynuyor. Yüksek oranda şeker içeren yiyecekler akne için en kötü gıdaların başında yer alıyor.

İşte sivilceye sebep olan yiyecekler:

Süt ürünleri: Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan araştırmaya göre, özellikle kaymağı alınmış süt ile süt ürünleri aknenin yayılmasını tetikleyebiliyor. Bağlantıyı doğrulamak için daha kesin deliller toplanması gerekirken kanıtlar belirli süt ürünlerinin akneyi hormon ve biyoaktif molekül içeriği nedeniyle kötüleştirdiğini gösteriyor. İneklere üretimin artması için verilen hormonların kalıntıları süt ile insanlara geçiyor. Bu nedenle sebum üretimi artıyor, bu da gözenekleri tıkıyor ve cildinizde bakteri gelişip sivilce meydana geliyor.

Şeker: Birçok sağlık sorunuyla bağlantılı olan şeker akneyi de tetikleyen nedenler arasında bulunuyor. Şeker yemek kan şekerinin yükselmesine neden oluyor ve insülin hormonu üretimi de harekete geçiyor. Kandaki insülindeki sürekli ani artışlar insülin direnci oluşturuyor ve sebum üretimi artıp akne belirtileri ortaya çıkıyor. Sivilce oluşumunu önüne geçmek için çay, kahve gibi içeceklerinizi şeker yerine balla tatlandırın.

Glisemik indeksi yüksek yiyecekler: Glisemik indeks karbonhidratın kan dolaşımına ne kadar hızlı girdiğini belirliyor. Hamurişi gibi glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler kan şekerinde ani yükselmelere neden oluyor ve aşırı insülin üretimine yol açıyor. Sonuç olarak da akne oluşuyor. Hamurişi, beyaz ekmek ve patates en yüksek glisemik indekse sahip olan yiyeceklerdir.

Aknenizin kötüleştirmesini önlemek için birkaç öneri: 

Yiyecek günlüğü tutun ve sizde sivilce belirtilerini tetikleyen bu yiyecekleri belirleyip onlardan uzak durun.

İltihap karşıtı özelliklerinden dolayı balık yağı gibi sağlıklı yağlarla beslenmenizi destekleyin. Bir araştırmada balık yağı kapsüllerinin aknenin şiddetini azalttığı belirlendi.

Probiyotik alın. Probiyotikler sistemik iltihabı, oksidatif stresi, dokuların yağ içeriğini ve hatta ruhsal durumunuzu baskılıyor. Bu nedenle glisemik indeksi düşük gıdalar tüketin. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.