Kategoriler
Yaşam

Vücudunuzun parmak iziniz gibi benzersiz olan 9 parçası

Koskoca dünyada 7 milyar insandan birisiniz ve bazı özellikleriniz sizi o kadar kişinin arasında birey olmanızı sağlıyor.

Bu özellikler başkalarına benzemiyor ve bu durum suç dünyasına karşı mücadele eden görevlilerin işini oldukça kolaylaştırıyor.

İşte parmak izinizden başka vücudunuzu diğer insanlardan benzersiz kılan özellikleri:

İris

Gözleriniz kişiliğinize ve ruhunuza açılan penceredir. İris ne kadar miktarda ışığın gözünüze gireceğini kontrol etmek için göz bebeklerinizi kapatıp açan kastır ve çok küçük yapısal örneklere sahiptir. DNA irisin rengini ve yapısını belirler, fakat göz çukuru, irisin aralığı anne karnında oluşur. Bu nedenle iris benzersizdir ve hatta kendi irisleriniz de birbiriyle uyumlu değildir.

Kulak

Kulaklarınız sizinle mükemmel uyumlu şekilde tasarlanmıştır. İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre, araştırmacılar ışığın kulak kıvrımlarında nasıl yansıdığını analiz eden bir algoritma geliştirdiler. İnsanın kulak kıvrımları kendine özeldir, başka kimseninkine benzemez. Yahoo akıllı telefonları kulak taramasıyla kapatabilecek bir teknoloji geliştiriyor.

Dudak izi

Dedektifler öpücükle kanıtları onaylayabiliyor. Journal of Forensic Dental Sciences isimli dergide yapılan araştırmada, dudaklardaki girinti ve çıkıntıların parmak izleri gibi benzersiz olduğu tespit edildi. Sadece bir sorun var, dudak izleri münferit vakalarda mahkemede kimlik tespitinde kullanılırken suçlular tipik olarak cinayet alanında iz bırakmazlar.

Dil

Parmak izi gibi, dil de kendi şekil ve yapısına sahiptir. Çok küçük çıkıntılar ve dilin üstü kişiye özel benzersiz şekilde oluşmuştur. Dil ağzın içinde korunduğu için bu örnekler zaman geçse de çok az değişebilir. Araştırmacılar, kimlik tespitine yardım edecek 3 boyutlu dil tarama sistemi geliştiriyorlar.

Ses

Sesimiz vücut bir parçası değil, fakat sesiniz bir başkasınınkine benzemez. Frekans ve yüksek, yumuşak oluşu gibi bazı sesle ilgili karakterlerin tespiti çok kolaydır. Bireylerin benzersiz ses sistemi kısmen genetik, kısmen de öğrenilmiştir. Boynun uzunluğu ve yutağın genişliği de bir miktar rol oynayabilir. Bilim adamları zaten veri tabanında kayıtlıysa, bir kişinin sesini otomatik olarak tanıyan sistemler oluşturdu.

Ayak parmağı izi

Anne karnındaki bebeğin ayak parmağının izi parmak iziyle aynı anda gelişir ve benzersizdir. FBI 66 milyon kişinin parmak izini kapsayan ulusal veri tabanı oluşturdu, fakat ayak veya başparmak izini almadı. Klasik bir vakada mahkemede ayak başparmağının izi kullanıldı. İskoçyada fırına giren hırsızlar unla kaplı yerde ayak izini bırakmıştı. Böylece kişi 15 dakika içinde suçlu bulundu.

Dişler

Dişleriniz sadece DNA’nızı ortaya çıkarmaz. Kişisel alışkanlıklarınızın temelinde de önemlidir. Dişlerinizi sıkıyorsunuz, gıcırdatıyorsunuz, belirli bir müzik aleti çalıyorsunuz ya da ağzınızda anahtar taşıyorsunuz. Bu çevresel yırtılmalar ve aşınmalar nedeniyle, tek yumurta ikizlerinin bile dişleri farklıdır.

Retina

Gözün arka tabakası olan retina sinir sisteminizin kusursuz bir ön izlemesi gibidir ve sadece size özeldir. Ayrıca göz doktorları retinaya bakarak şeker hastalığı, yüksek kan basıncı ve hatta beyin sağlığının azalması gibi sorunların ilk belirtilerini tespit edebilir.

Yürüyüş tarzı

Ayaklarınız benzersiz değil, onu nasıl kullandığınız size özeldir. Bir ayağınızı yere mi sürüyorsunuz, diğeri üzerinde sekiyor musunuz? Yürüyüşünüz hakkında farketmediğiniz sıradışı durumları karmaşık sistemler anlayabiliyor. (Vasfiye Özcanbaz)

“Vücudunuzun parmak iziniz gibi benzersiz olan 9 parçası” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.