Kategoriler
Sağlık

Daha iyi bir uyku için bunları ihmal etmeyin

Yeterli miktarda uyku vücudunuz ve zihniniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Sağlıklı beslenme ve spor iyi bir uyku için önemlidir.

İşte daha kaliteli bir uyku için sağlık profesyonellerinin, uyku uzmanlarının ve doktorların önerdiği egzersiz listesi:

Nefesinizi kontrol edin: Yatmadan önce her şeyi yavaşlatmalısınız. Uykuya hazırlanmanın en iyi yollarından biri de nefes alıp verme egzersizleridir. Rahat bir şekilde oturun ve 5-7 saniye derin derin nefes alın, aynı süre boyunca nefesinizi tutun. Mümkün olduğu kadar uzun sürede nefesinizi bırakın. Bunu 10 kez tekrarlayın.

Ayaklarınıza masaj yapın: Bütün yükünüzü çeken ayaklarınıza masaj yapmak sadece küçük, aşırı kullanılmış küçük kaslarınızı gevşetmez, sinir sisteminizi yavaşlatır ve iç organlarınızı harekete geçirir.

Kollarınıza masaj yapın: İster gün boyu bilgisayar başında çalışın, isterseniz ağır alışveriş poşetleri taşıyın gün boyunca kollarınız yorulur, kollarınızda stres birikir. Masaj yaparsanız duygusal olarak bir gevşeme oluşur.

Göğsü germek: Göğsünüzün ön kısmını germek kalbinizi rahatlatır ve buradaki baskıyı, gerginliği azaltır. Fiziksel ve ruhsal olarak sizi gevşetir.

Düzen oluşturun: Evde sürekli aynı düzene uymak uykunuzun gelmesine yardım eder. Her gece aynı saatte yatağa gitmek bunlardan en önemlisidir. Bu şekilde yapmazsanız vücudunuzun biyolojik uyku alışkanlığıyla savaşırsınız ve uyku düzeniniz bozulur.

Sıcak bir banyo yapın: Uyuduğunuzda iç vücut sıcaklığınız düşer, bu nedenle yatmadan önce sıcak bir banyo yaparsanız banyodan çıkınca iç vücut sıcaklığınız aniden düşer ve uykuya dalmanız kolaylaşır.

Uyku saatine kadar yatağın dışında kalın: Yatağınız sadece uyumak içindir. Yatakta televizyon izlemek, bir şeyler yemek ve hatta kitap okumak bile uykuya dalmanızı zorlaştırır. Yatmadan tablet ya da bilgisayardan uzak durun. Ekrandan gelen parlak ışık melatonin salınımını baskılar.

Vücudunuzu dinleyin: Bazı insanların sabah yaptığı egzersiz uykusuna yardımcı olurken bazıları ise gece yapılan egzersizin uykusunu getirdiğini söyler. Siz kendiniz deneyin hangisi iyi geliyorsaonu uygulayın. Bir hafta sabah egzersiz yapın ve akşama uyuyup uyumadığınıza bakın, diğer hafta da gece egzersiz yapmayı deneyin.

Stresinizi yenin: Uyuyamamanızdaki en büyük neden stres olabilir. Stresle mücadele etmek, stres ve kaygıyı azaltmak uykunuzu düzenlemenin en etkili yoludur. Stresli bir yaşam tarzı kaygı ve stres seviyenizi artırıp uyumanıza engel olur.

At adımı egzersizi: Ata binermiş gibi bacaklarınızı açarak yaptığınız egzersizdir. Bu şekilde dururken nefes alarak ellerinizi başınızın üzerinde birleştirin. Sonra nefes verirken yavaşça ellerinizi karnınıza doğru indirin. Bunu 10 kez tekrarlayın. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.