Kategoriler
Teknoloji

Renkli elektronik kâğıt nasıl çalışıyor?

Kağıt bundan binlerce yıl öncesinde icat edilmesine rağmen günümüzde de önemi yadsınamaz. Teknolojinin oldukça ilerlemesiyle elektronik kağıtlar normal kağıdın yerini alamasa da büyük kolaylık sunuyor.
Elektronik okuyucuları istediğiniz yere götürüp binlerce sayfadan oluşan kitap serisine hemen ulaşabilirsiniz. Ancak bugüne kadar e-kitapların olumsuz yanı tek renkli olmasıydı. Artık renkli elektronik kağıt da piyasaya çıktı. Peki bu elektronik kağıtlar nasıl çalışıyor?
BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, arkadan aydınlatma gerektirmeyen renkli elektronik kağıt en parlak güneş ışığında bile görülebiliyor ve pil ömrü saatler yerine haftalarca dayanıyor.
Şu anda bir çok şirket renkli görüntülemeler üzerine çalışıyor. Liquavista şirketi bunu elektrik alanlarıyla renkli sıvıları harekete geçirerek yapmaya çalışıyor. Xerox Fujifilm firması ise şeffaf bir sıvının içinde cyan(mavi), magenta(kırmızı) ve sarı parçacıkları harekete geçirerek yapıyor. Bu çalışmalar gelecek vaadediyor. E-Ink firmasının geliştirdiği Dubbed Triton, ışığı yansıtan geleneksel tek renkli pikselleri kapsıyor. Bunlar ekran içinden geçen elektrik akımını düzenleyerek siyahtan beyaza çeviriyor. Ekran küçük kapsüllerin içindeki siyah ve beyaz pigmentlerin pozisyonu değiştiriyor. Kapsüllerin önüne kırmızı, yeşil ve mavi filtreler yerleştirilerek, beyaz haricinde herhangi bir renk yapmak için ara pikseller oluşturuluyor. Beyaz oluşturmak için ise her piksel filtresiz bölge içeriyor. Bu da aşağıdaki tek renkli görüntünün ışığı direkt olarak yansıtmasına izin veriyor.
Bu yaklaşım basit olmasına rağmen, Triton’un filtre kullanması ekran çözünürlüğünü dörtte bir oranında azalıyor. Bu yüzden en küçük görünür parça (tek renkli piksel) dört mavi, kırmızı, yeşil ya da beyaz ara pikselden biri oluyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.