Kategoriler
Sağlık

Yazın yemeniz ve yememeniz gereken yiyecekler

Yaz ayları gelince insanlar rehavete kapılır, tatilin de etkisiyle sağlıklı yiyeceklerden çok zararlı yemeklere yönelir. Bu durum çocuklar için de geçerlidir. Abur cubur ve video oyunları nedeniyle yaz aylarında çocukların okul döneminde 3 kat daha fazla kilo aldıkları belirlenmiştir.

Yaz aylarında beslenmenize dikkat etmediğiniz takdirde, eş dostlarınızla gittiğiniz pikniklerde tüketeceğiniz etler ve tatil yerlerindeki açık büfe sayesinde fazlaca kilo alırsınız. Bunu dengelemek için bazı yiyecekleri daha az, bazılarını ise daha fazla tercih etmelisiniz.

YAZIN SAĞLIĞINIZ İÇİN YARARLI YİYECEKLER

Izgara tavuk: Proteinle dolu olan tavuk etinde kalori, yağ ve karbonhidrat oranı düşüktür. Buna biber, kabak, patlıcan gibi sebzeler de eklerseniz hem lezzetli olur, hem de antioksidan alırsınız.

Meyve salatası: Yaz aylarında renkli meyveler, çilekler sayesinde daha az kilo alırsnız. Kırmızı, mor ve mavi meyveler antioksidan ve vitamin kaynağıdır. Özellikle çilek grubu yiyecekler günlük lif ihtiyacınızın üçte birini karşılar.

Karpuz: Güneşte geçirdiğiniz uzun bir günden sonra karpuz susuzluğunuzu giderecektir. Çünkü karpuzun yüzde 90’ı sudur. Ayrıca karpuzda domatesten daha fazla likopen vardır. Bir kase karpuzda sadece 44 kalori bulunuyor.

Közde mısır: Yağsız ve tuzsuz közde mısır bol lifli, az kalorili bir yiyecektir. Ayrıca közde yapacağınız mısırı yazın salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

Kabak: Çiğ, ızgara, dilimlenmiş ya da kuşbaşı doğranmış kabak yaz ayının en mükemmel sebzelerinden biridir. Bir tabağında sadece 20 kalori bulunan kabakta sıfır yağ ve kolesterol vardır. Günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 35’ini karşılar.

Taze soğuk çay: Sıfır kalori olan çay antioksidanlarla doludur ve hatta kilo vermenize bile yardım eder. Çayın yararını kazanmak için onu kendiniz yapmalısınız, hazır soğuk çay almayın. Kendi çayınızı yaparsanız sıcak ya da buzlu farketmez ikisi de faydalıdır.

SAĞLIĞINIZ İÇİN ZARARLI YİYECEKLER

Makarna ve patates salatası: Yaz aylarının vazgeçilmezi olan makarna ve patates salatasındaki mayonez oldukça yağlıdır ve sağlığınız için zararlıdır. Bunun yerine salatanızı hazırlarken az yağlı mayonez ya da zeytinyağı gibi kalp dostu doymamış yağlar kullanın.

Mangal: Yaklaşık 100 gram sığır etinde 288 kalori bulunuyor ve bu et sos eklemediğiniz halde bile doymuş yağla doludur. Evde et pişirirken ağır soslardan uzak durun, hardal, sarımsak ve kırmızı pul biber gibi az yağlı baharatları tercih edin.

Hamur kızartması: Oldukça yağlı olan hamur kızartması en kötü trans yağ kaynağıdır. Trans yağlar lezzetli olsa da kötü kolesterol ile vücuttaki iltihabı artırır.

Soğan halkaları: Un ve yumurtaya bulanan soğanlar derin bir tencerede yağda kızartılıyor ve tuzlanıyor. Sağlığınızı tehlikeye atıyor. Bunun yerine evde soğan halkalarını yumurta akı, Parmesan peyniri, tam tahıllı un karışımına batırın. Yağlanmış tepsiye dizip fırında 15 dakika kadar pişirin. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.