Kategoriler
Aktüel

El yapımı buzul tünelinde tatil!

İki turizmcinin girişimiyle 5 yıl önce yapımına başlanan 550 metrelik buzul tüneli tamamlandı. Ancak projeye tatilcilerden çok bilim adamları ilgi gösteriyor.

İzlanda’daki en büyük buzulu olan Langjökull Buzulu’nun içinde tamamı insan yapımı olan buzul tüneli tamamlandı. Sert buzul içinde 550 metre uzunluğunda ve yaklaşık yüzeyin 30 metre altında tünel ve mağara sistemi sayesinde dünyadaki insan yapımı buz yapısı oldu. Bu benzersiz proje ziyaretçilere karın nasıl sıkışıp buzula dönüştüğünü görme fırsatı veriyor.

İki İzlandalı buz macerası tur operatörünün buluşu olan ve “Into the Glacier” olarak isimlendirilen bu tünel, büyüleyici mavi buzu görmeleri için ziyaretçileri sıradışı buzulun kalbine ulaşmalarını sağlıyor.

Yapımına 2010 yılında başlanan mağara bu yılın başlarında tamamlandı ve resmi olarak 1 Haziran 2015’te ziyarete açıldı. Turistik amaçlı kullanım amacıyla yapılmasına rağmen, tünel araştırmacılar ve İceland Üniversitesi öğrencileri tarafından da buz hareketlerinin ölçümlenmesi amacıyla kullanılacak.

Deniz seviyesinin bin 200 metre üzerindeki bulunan buz tünelinin girişine yolculuk yüksek arazi kabiliyetine sahip kamyonetlerle başlıyor. Buradan ziyaretçiler 1 saatlik yürüyüşten sonra akan suyun, farklı türlerdeki buz ve karın, buz tabakalarındaki büyük yarıkların ve havuzların bulunduğu keşif turuna katılıyorlar.

Tünel içinde led ışıklarla aydınlanan duvarlar, eğitimsel sergilere ev sahipliği yapmak ve buz bilimi ile global ısınmanın etkileri hakkında bilgi sağlamak amacıyla oldukça saf oymalarla donatılmış ve çeşitli boşluklarda oyulmuş. Bu mağaranın yıl boyunca açık kalması bekleniyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.