Kategoriler
Aktüel galeri

En tehlikeli eğlence

Sörf tutkunlarının vazgeçilmez mekanı Nazaré kışın ayrı  bir heyecana ev sahipliği yapıyor. 30 metrelik dalgalar sörfçülere ve izleyicilere ayrı bir adrenalin yaşatıyor.

Portekizin batı kıyısındaki Nazaré sahil kasabasının kumsalı yaz aylarında dinlenmek, yüzmek ve sörf yapmak isteyen turistlerle doluyor. Fakat kış gelince sadece heyecan arayanlar burada kalıyor. Çünkü yılın bu zamanında plajlar çok tehlikeli oluyor. Kayalık kıyı şeridi boyunca dev dalgaların boyu 30 metreye kadar çıkabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=dtVQJCq2cCM

Nazaré’nin canavar dalgaları dünyanın her yerinde sörf severleri çekiyor. Yakın zamana kadar kasaba ve onun sörf potansiyeli Avrupa dışında bilinmiyordu. Hawaili sörfçü Garrett McNamara’nın 2011 yılında Kasım ayında 24 metrelik dev dalga üzerinde rekor kırmasıyla tanındı. 2013 yılının Ocak ayında ise McNamara geri dönüp kendi rekorunu tahminen 30 metrelik devasa dalgada sörf yaparak egale etti. Aynı yılın Ekim ayında Brezilyalı büyük dalga sörfçüsü Carlos Burle ise daha büyük görünen dalga üzerinde sörf yaptı. Böylece bu kasaba büyük dalga sörfü alanında dünyada efsane bir nokta haline geldi.

Nazaré, Nazaré Kanyonu isimli en büyük sualtı boğazına sahip ve bu dev kanyonun en derin noktası yüzeyin altında yaklaşık 5 kilometre aşağıya gidiyor. Sonra  Praia do Norte plajı kıyısında 30 ile 45 metre arasında aniden yükselip kanyonun duvarlarını oluşturuyor. Burada da dünyada bilinen en büyük dalgalar oluşuyor.

Kış mevsiminde Kuzey Atlantik’teki dev fırtınalardan dolayı dalgalar meydana geliyor. Dalgalar plaja ulaşınca enerjileri dar kanyon tarafından toplanıyor ve dev dalgalar oluşuyor.

Dünyadaki diğer büyük dalga noktaları Tahiti, Hawaii ve Kaliforniya’nın kuzeyinde bulunuyor. Buralarda da benzer sualtı coğrafyası bulunuyor. (Vasfiye Özcanbaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.