Kategoriler
Sağlık

Kahve enerjinizi artırıyor, kanserden koruyor

Doğru yiyecekleri yemek, sadece bel çevreniz ve bağışıklık sisteminiz için gerekli değil, aynı zamanda kırışıklıklarınızı azaltır, saçlarınıza canlılık verir ve dayanıksız tırnaklarınızı bile güçlendirir. Beslenme şekliniz görünümüzü etkiler ve yaşlanma sürecinizde gözle görülür bir rol oynar.

Sağlıklı bir cilt ve saçlar için antioksidanların yanı sıra besin değerleri, mineraller ve yağlı asitler de çok önemlidir.

İşte tüketmeniz gereken gıdalar:

Kahve: Sabahları içeceğiniz kahve güne enerjik başlamanıza yardım eder. Ayrıca “Journal of the National Cancer Institute” isimli dergide yer alan habere göre, kahve cildinizi cilt kanserinden koruyan biyoaktif bileşenlere sahiptir. 10 yıllık süre boyunca günde 4 fincan kahve içenlerde, içmeyenlere göre melanom (cilt kanseri) gelişme riskinin yüzde 20 daha az olduğu belirlendi.

Karpuz: Yaz mevsiminde rahatça yiyebildiğimiz karpuz likopenle doludur. Karpuza ve domatese kırmızı rengini veren likopen isimli bu antioksidanlar cildi UV hasarından korumaya yardım eder. Araştırmacılara göre, çiğ domatesten yüzde 40 daha fazla fitokimyasal içeren karpuzdaki bu miktar 3 koruma faktörüne eşit.

Kantalup kavunu: Bu tatlı kavunda beta karoten ve A vitamini bulunuyor. A vitamini saç derinizdeki ve cildin dış katmanındaki sebumda bulunan cilt hücrelerinin gelişimini düzenliyor. Gözeneklerin tıkanmasını ve cildinizin pul pul dökülmesini önler.

Yaban mersini: C ve E vitaminiyle dolu olan yaban mersini cildinizi parlatmak ve serbest radikallerin vereceği hasarla savaşmak için birlikte çalışır. Ayrıca, cildi aydınlatan hidrokuinon isimli maddenin doğal bir türevi olan arbutin içerir.

Karalahana: Yeşil yapraklı olan bu sebzede bulunan K vitamini, sağlıklı kan pıhtılaşması sağlar. Böylece gözlerinizin etrafındaki kan damarları kanı sızdırmaz ve göz çevresinde gölgelere yol açmaz. Demir ise cildin altındaki kan damarlarının kolayca bulunmasını, tespit edilmesini sağlar. Faydasından daha fazla yararlanmak için çiğ olarak değil, pişirerek yiyin.

Yumurta: Tırnaklarınız proteinden yapılmıştır. Eksikliğinde tırnaklarınız yumuşar. Yumurta, protein inşasında gerekli olan amino asitleri metabolize eden B karmaşık vitamini olan biyotin kaynağıdır.

Ceviz: Cildinizi nemli tutan yağlar olan Omega-3 yağ asiti ve hasar görmüş folikülleri onaran E vitaminleriyle dolu olan cevizden her gün çeyrek kase yemelisiniz. Cevizde bulunan bakır vücut dokusunun yenilenmesi için önemlidir.

Nar: Bu harika meyvenin çekirdekleri ince çizgileri, kırışıklıkları ve kuruluğu önleyen C vitaminin yanında antioksidanlarla doludur. “American Journal of Clinical Nutrition” isimli dergide yayınlanan araştırmada, yüksek seviyede C vitamini orta yaşlı kadınlarda kuruluğu ve kırışıklıkları hafifletiyor. Ayrıca narda bulunan antosiyaninler kolajen üretiminin artışına yardım ediyor, cilde daha sıkı görünüm veriyor; ellajik asit ise UV hasarından oluşan iltihabı azaltıyor.

Avokado: Oleik asit açısından zengin olan avokadoda, cildin dış tabakasını yumuşak yapan Omega-9 bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.