Kategoriler
Sağlık

Sağlıklı yaşamak bu kadar kolay

Daha sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız yediklerinize, içtiklerinize ve alışkanlıklarınıza dikkat etmelisinin. Her gün hazır gıdalarla, abur cuburla beslenerek, hareket etmeden veya kişisel temizliğinize dikkat etmeden sağlıklı olamazsınız.

Uzmanlar özellikle kadınların hayatında yapacakları küçük değişiklikler sayesinde daha sağlıklı bir yaşam sürebileceğinizi açıklıyor.

İşte sağlıklı olmak yapmanız gereken basit değişiklikler:

Gün boyunca 2-3 saatte bir atıştırın

Uzmanlar özellikle kadınların acıktıkları zaman bir şeyler yemelerini, gün boyunca 3 ana öğün ve en az 2 atıştırmalık olmak üzere 5-6 öğün şeklinde beslenmesini öneriyorlar.

Kahvenizi evinizde için

Sürekli dışarıdaki kahve yapan kafelere gittiğinizde hem para harcamış olursunuz hem de yüzlerce kalori elde edersiniz. Kendi kahvenizi evinizde yapın, böylece kafelerdeki zararlı atıştırmalıklardan da uzak durursunuz.

Vücudunuzu tanıyın

Kendiniz için yapacağınız en iyi şey vücudunuzun yeteneklerini öğrenmektir. Vücudunuzun nasıl göründüğünden ziyade yüzmek, bisiklete binmek gibi neler yapabildiğinize odaklanın.

D vitamini seviyenizi kontrol ettirin

Doktora gidip D vitamini seviyenizi ölçtürün. Ülkemizde de birçok kadının D vitamini seviyesi düşük seviyededir. Düşük D vitamini seviyesi kanserlerden Alzheimer hastalığına kadar birçok şeyle bağlantılıdır. Birkaç ay D vitamini takviyesi kullandıktan sonra tekrar seviyenizi kontrol ettirin.

Hazır yerine ham olan yulaf unu alın

Sabahları kahvaltıda yulaf unu yiyorsanız, anında hazırlananlar yerine ham olarak alıp kendiniz pişirin. Yulaf unu sizi doyurur ve uzun süre tok tutar. Kendi hazırlayacağınız yulaf unu daha az işlenmiştir, daha fazla lif içerir. Geceden yulaf ununu yavaş yavaş pişirin ve sabah 5 dakikada ısıtıp yiyin.

Daha sık diş ipi kullanın

Basit bir parça plastik diş ipinin kadınların sağlığı üzerinde etkisi çok büyüktür. Kötü bakterileri vücuttan atmanın en hızlı ve kolay yollarından biri de diş ipi kullanımıdır. Plak ve bakteri dişlerinizde birikince kan dolaşımınıza geçebilir. Bu zararlı bakteriler diyabet ve hipertansiyonu şiddetlendirir ve hatta erken doğuma yol açabilir.

Pedometre (adımsayar) kullanın

Ne kadar fazla hareket ederseniz o kadar sağlıklı olursunuz. Bu durum tüm aileniz için geçerlidir. Her gün ne kadar aktif olduğunuzu takip etmek eğlenceli olabilir. Yeni başlayanlar için 2 bin adım 1,5 kilometreye eşittir. Her gün pedometre kullanıp attığınız adımların sayısını artırın.

Spor giysilerinizle yatın

İşe gitmeden bir saat önce uyanıp koşu ya da yürüyüş yapmaya niyetleniyor ancak sabah olunca giyinmeye üşeniyorsanız sorununuz motivasyon olabilir. Akşamdan spora gideceğiniz giysileri giyip yatarsanız sabah uyanınca zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.