Kategoriler
Teknoloji

Akıllı şehirler sizin yerinize düşünecek!

Gelişen teknolojiye şehirler de direnemiyor ve teknolojik bakımdan büyük değişime uğruyor. Bugüne kadar kurulan akıllı ve çevreci şehirlerde binlerce insan yaşıyor.

Yıllar geçtikçe bu şehirler daha hızlı,daha iyi ve daha ucuz olacak. Birleşmiş Milletler bu şehirlerin dünya nüfusunun yüzde 70’ine ev sahipliği yapacağını tahmin ediyor. Peki bu şehirlerde yaşam nasıl, evlerde ve ofislerde teknolojik olarak hangi avantajlar bulunuyor?

BBC Focus dergisinde yayınlanan habere göre, Güney Kore’de Songdo’daki şehir sokakları terk edilmiş görünmesine rağmen, şu anda 22 bin insan bu akıllı şehirde yaşıyor. 2012 yılının sonuna kadar bu nüfusa 5 bin kişi daha eklenmesi umut ediliyor.

Şehir 2015 yılında tamamlandığında Songdo’nun 6 kilometrekarelik alanında 65 bin kişiye ev sahipliği yapacak. Ve insanlar dünyanın en akıllı şehrinde yaşayacaklar. Bu şehir Güney Kore’nin başkenti Seul’un 56 kilometre batısında yapay bir ada üzerinde inşa ediliyor.
Yapımına 2000 yılında başlanan şehrin tahmini maliyetinin 35 milyar dolar olacağı belirtildi. Maliyetin önemli bir kısmını Amerikan gayrimenkul şirketi Gale International ile yatırım bankası Morgan Stanley karşılıyor.

Şehirde otomobiller, evler gibi objeler süper hızlı ağlarla internete bağlanıyor. Bunun için şehir plancıları telekomünikasyon devi Cisco’dan yardım aldı. Cisco şehir sokaklarına, caddelerine ve binalarının içine yerleştirdiği sensörlerle şehrin her metrekaresini internet ağıyla çevreledi. Bunların her biri merkezi kontrol noktasına sabit veri yağmuru gönderiyor. Merkezde şehrin binaları, güç ihtiyacı, sokak ve trafik durumu, iç ve dış sıcaklıkları hakkındaki veriler toplanacak ve analiz edilecek.

Cisco’nun şefi John Chambers’a göre, merkezi kontrol sistemiyle bilgi üzerine kurulu bir şehir inşa ediliyor. Örneğin, şehir kameraları kaç yayanın kaldırımlar üzerinde olduğunu gözlemleyecek. Maliyetleri azaltmak için boş caddelerde ışıklar karartılacak ve yoğun caddeler ise daha fazla aydınlatılacak. Trafik problemlerini önlemek için radyo-frekans tespit etiketleri aracın plaka numarasına yapıştırılacak.

Amerikan şehirlerindeki ortalama bir vatandaş günde 250-300 litre su kullanıyor. Hollanda’da bu rakam yarıya düşüyor. Fakat akıllı mimari, yağmur suyu yolları ve gri su (lavabolardan, bulaşık ve çamaşır makinelerinden gelen su) tedavisi Songdo’nun sulama sistemleri sayesinde temiz suyun sadece onda birini kullanacağı anlamına geliyor. Çatıların üstünde yetiştirilen bitkiler sel sularının hızını azaltacak. Ayrıca bu bitkiler güneşin ısısını absorbe edecek ve bunu fotosentez için kullanacak, böylece etrafındaki havayı de serinletecek.

songdo_b

1- Lavabolardan, çamaşır ve bulaşık makinelerinden gelen su geri dönüştürülecek ve sulama için kullanılacak.

2- Cisco tarafından sağlanan geniş bant, her evde ve ofiste çalışacak. Bu sistem şehrin geri kalanına ve dış dünyaya hızlı fiber optik bağlantı sağlayacak.

3- Gelecek planları içinde 20 dakikada 56 kilometre uzaklığında başkent Seul’e insanları taşımak için süper hızlı tren bulunuyor.

4- Kontrol merkezi, hava tahminlerini izleyecek ve hava durumuna göre şehir halkının toplu olarak ısıtma sistemlerini açtıklarında bile güç ihtiyacındaki dalgalanmalara karşı hazırlık yapıyor.

5- Evler oturanların ısıtma ve aydınlatma sistemlerini doğrudan kontrol etmeleri için dokunmatik panellerle döşenecek. Bu şekilde kesin enerji kullanımı da izlenebilecek. Böylece oturanlar ne kadar elektrik kullandığını gördüklerinde bunu daha da düşürmeye çalışacaklar.

6- Çatıların üstündeki bitki örtüsü ısıyı emecek, çevresindeki ısıyı da düşürecek. Bitkiler ve toprak aynı zamanda suyu da emecek ve sel sularının caddelere ulaşmasını engelleyecek.

7- Hem sıvı ve hem de kuru çöpler basınçlı boru hattıyla yok edilecek, böylece çöpler kamyonlarla toplanmayacak.

8-Araçların plakalarında akıllı etiketlere sahip olacak. Böylece eğer yol boşsa sokak lambaları geceleri kapatılacak.

9- Sokaklarda asfalta yerleştirilen sensörler, araçların şehrin karşı tarafına yaptığı yolculukları izleyecek. Bu bilgi mevcut trafik akışını ve önceki yolculukları araştıran kontrol merkezine gönderilecek. Böylece trafik ışıklarını başlatmak için en etkili yol belirlenecek.

10- Telekonferans video ekranları her evde ve ofiste bulunacak ve Songdo şehrinin sakinleri arasında video görüşmelerini aynı anda her yerden yapmalarına imkan sağlayacak. Hatta caddelerde video kioskları bulunacak.(Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.