Kategoriler
Sağlık

Eksikliği şeker hastalığına yol açıyor

Şeker hastalığına yol açan tek neden aşırı kilolu olmak ya da sağlıksız beslenme değil. Gün içinde yaptığınız ve alışkanlık haline getirdiğiniz bazı eylemler ya da yedikleriniz ve içtiklerinizin de şeker hastalığına yol açtığını öğrenince şaşıracaksınız.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte şeker hastalığına yol açan 7 şaşırtıcı neden:

Kahveyi kesmek

Kahve alışkanlığınız kötü bir şey değildir. Araştırmalara göre, kafeinli ya da kafeinsiz kahve tüketimi tip 2 diyabet riskini azaltıyor. Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan araştırmada, günde 6 fincan kahve içenlerde hastalık gelişme riskinin içmeyenlere göre yüzde 33 daha az olduğu belirlendi. Kahvedeki belirli bileşenler insülin direncini azaltıyor ve aynı zamanda şekeri enerjiye dönüştüren süreç olan glukoz metabolizmasını destekliyor.

Geç saatlere kadar oturmak

Gece geç saatlere kadar ayakta kalmayı seviyorsanız şeker hastalığı için risk altındasınız demektir. Kore’de yapılan son araştırmaya göre, sabahlara kadar uyanık kalanlarda diyabet oluşma ihtimali daha yüksektir. Geç saate kadar ayakta kalan insanların televizyon, cep telefonu gibi yapay ışığa maruz kaldığı belirlendi.

Az probiyotik yemek

Midenizin yediklerinizi uygun şekilde sindirebilmesi için probiyotik isimli iyi bakterilere ihtiyacınız var. Düşük seviyede probiyotik insülin direncine yol açan iltihaba neden olaebiliyor. Probiyotik desteği için yoğurt, lahana turşusu ve bazı peynirleri tüketmelisiniz.

Kalan yemeklerinizi plastik kaplarda ısıtmak

Yemeklerinizi mikrodalga fırında plastik kaplarda ısıtmak diyabet riskini artırıyor. New York’ta yapılan bir araştırmaya göre, plastik kapların üretiminde kullanılan 2 kimyasalın çocuklarda ve gençlerde diyabet riskini artırdığı tespit edildi. Kimyasalların insülin direncini artırdığı ve kan basıncını yükselttiği belirlendi.

Yeterince güneşlenmemek

Kendinizi güneşin zararlı, kanser yapan ışınlarından korumak önemlidir. Fakat güneşten tümüyle sakınmak da diyabet için risk oluşturur. İspanya’da yeni yapılan bir araştırmaya göre, D vitamini eksikliği yaşayan insanların tip 2 diyabete karşı daha eğilimli oldukları belirlendi. Araştırmacılar güneş ışını vitamini, insülin üreten ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan pankreas fonksiyonunun uygun çalışmasında rol oynuyor. Somon, D vitamini eklenmiş süt ya da tahıl gevreği gibi yiyeceklerin yanında D vitamini takviyesi alın.

Haftasonları çok fazla TV izlemek

Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, televizyon karşısında geçireceğiniz her saat diyabet riskinizi yüzde 4 artırıyor. Çok fazla oturmak iç organlarda yağ depolanmasına yol açıyor, bu da bel çevrenizin genişliğini artırıyor. Bel çevresi genişliğinin fazla olması vücudunuzun insülin hassasiyetini azaltıp diyabet gelişme riskini artırıyor.

Kahvaltıyı atlamak

Sabahın geç saatlerine kadar aç kalmak tip 2 diyabet için mükemmel bir ortam oluşturuyor. Vücudunuzu yiyeceksiz kaldığında insülin seviyesi kesintiye uğrar ve kan şekeri kontrolü zorlaşır. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.