Kategoriler
galeri Teknoloji

Geleceği şekillendirecek 10 keşif

Bilim adamlarının yeni keşifleri yakın bir zamanda hayatımızı daha da kolaylaştıracak. Geliştirilmeye devam eden bu yenilikler sayesinde geceleri taktığınız kontak lenslerle etrafınızı gündüz gibi görebilecek, cildinize uygulanan yamalar sayesinde ciddi hastalıklar daha iyi anlaşılacak.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, işte geleceği şekillendirecek 10 keşif:

10. Akıllı tıbbi yamalar: Tıbbi yama sağlığınız hakkındaki verileri toplayabilir ve uzun süre cildinizin içine ilaç enjekte edebilir. Kore’de bulunan Seoul National University’de görevli bilim adamları, yamalar için bazı nano-materyaller geliştirdiler. Bunlar arasında silikon nano-zarlardan yapılmış hareket sensörü, altın nano-parçacıklardan yapılan bir hafıza ve ilaçla doldurulmuş silis nano-parçacıklar bulunuyor. Bu teknolojiyi geliştiren bilim insanları gelecekte bu yamaların kalp yetmezliği, epilepsi ve Parkinson gibi nörolojik bozuklukların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağını umut ediyor.

9. Gece görüşlü kontak lens: Geceleri kontak lensleriniz sayesinde her şeyi görmek ister miydiniz? Michigan University’de geliştirilen grafen isimli materyalden yapılan ışık dedektörü gelecek vaadediyor. Infrared ışınlarını algılayan cihaz şu anda tırnak büyüklüğünde. Fakat bu cihaz bir kontak lense ya da cep telefonuna yerleştirilebilecek kadar küçülecek.

8. Havayolu GPS hava durumunu destekliyor: Hava tahmincileri havanın güneşli olacağını söylerken çoğunuz sağnak yağmura yakalanmışsınızdır. Şimdi San Diego’da bulunan Scripps Deniz Bilimi Enstitüsü tarafından geliştirilen sistem, ticari uçaklar üzerindeki GPS’i kullanarak hava durumu örneği geliştiriyor. Sistem atmosferdeki farklı rakımların kesin ölçümlerini alıyor ve özellikle kasırgaya eğilimli bölgelerde veri toplamak çok kullanışlı.

7. Bilgisayar hatalı yüz ifadelerini buluyor: Toronto Üniversitesi’nde geliştirilen bilgisayar sistemi acının yüzdeki hatalı yansımasını insanlardan daha iyi tespit ediyor. Taklit edilen duygunun insanlar tarafından ayırt edilmesi çok zordur. Biraz eğitim ve denemeden sonra insanlar sadece yüzde 55 başarı oranına sahipken bu bilgisayar programı yüzde 85 başarılı oldu. Sistem ruhsal bozuklukların tedavisinin yanı sıra havaalanı güvenliğinde ve yasal sistemlerde kullanılabilir.

6. Vücut saatinizi yeniden ayarlama: Vücut saatinizin ışık ve sıcaklıktaki değişimlere karşı olan tepkisi CK1epsilon isimli bir enzim tarafından kontrol ediliyor. Manchester Üniversitesi’nde görevli bilim adamlarının buluşu jet lag (uçakla seyahat esnasında dünyanın zaman dilimleri geçilirken insan vücudunun bu hızlı zaman değişimine adapte olamamasıdır) ile mücadele etmede ve gece vardiyası nedeniyle uykunun bozulmasını en aza indirmede önemlidir. CK1epsilon enzimi dünyanın 24 saatlik dönüşüyle ilgili vücut saatinizin bir bileşenidir. Araştırmada, bu enzimden yoksun olan farelerin yeni bir ışık-karanlık ortamda normalden daha hızlı uyum sağladığı görüldü.

5. Bulut panelleri: Güneşsiz havada güvenilir bir enerji kaynağı olan güneş panellerinden yararlanamazsınız. Fakat şimdi İngiltere’nin Ulusal Fizik Laboratuarı sıradan güneş panellerinden daha verimli olan organik fotovoltaik hücre fikriyle geldiler. İnce, esnek levhalar gelecekte cep telefonlarınızı ve diğer cihazlarınızı şarj edebilecek giysilere uygulanacak.

4. Sahte eleştirileri tespit etme: Online alışveriş günümüzde hızlı bir gelişme kaydederken bazı vicdansız şirketler tarafından sahte eleştiriler nedeniyle ceza ödenmek zorunda kalabiliyor. Şimdi ise Rhode Island Üniversitesi’nde görevli Yan Sun asılsız eleştirileri tespit etmenin bir yolunu buldu. Sun sipariş edilen örneklerin değerlendirmelerini bulan ve sahte olanları işaret eden bir bilgisayar modeli geliştirdi.

3. Geçici materyaller: Bir damla suda çözülebilen elektrik tesisatıyla donatılmış Led ışık geliştirildi. Bu eriyebilen geçici materyaller için ilk adımdır. Uygulamalar arasında kendi kendini imha eden kredi kartları, çevreyi kirletmeyen iklim sensörleri veya vücudun içinde eriyen tıbbi cihazlar bulunuyor. Iowa Eyalet Üniversitesi’nde görevli ekip şimdiden rezistans ve kondansatörün de dahil olduğu geçici elektronik bileşenler geliştirdi.

2. Daha çevreci kağıt: Ağaç hamuru işlendiğinde lignin olarak bilinen hücre duvarlarının bileşeninin kimyasallar ve çok fazla enerji kullanarak çıkarılması gerekiyor. British Columbia Üniversitesi’nde görevli bilim adamları ağacı güçsüzleştirmeden bu bileşeni parçalamayı daha kolay hale getirmek için lignin maddesini modifiye ettiler.

1. Tasarımcı maya: Bilgisayarda maya kromozomu tasarlandı ve başarılı bir şekilde yaşayan mayanın içine dahil edildi. Bu ökaryot kromozomun (bitki özünde ve hayvan hücrelerinde genler taşıyan yapı) ilk sentezidir. Mayadaki 16 kromozomdan biri olan sentetik kromozom yeni özelliklerle geliştirildi. Gelecekte bilim adamları sentetik mayayı geliştirerek nadir ilaçların üretilmesini ya da daha etkili biyoyakıt üretimi yapılmasını umut ediyorlar. Mayanın 6 bin geninin yaklaşık üçte biri insanlarla paylaşıldı. Araştırma, NYU Langone Medical Center’s Institute for Systems Genetics’in yöneticisi Jef Boeke tarafından yürütüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.