Kategoriler
Sağlık

Güneş yanıklarını evinizde de tedavi edebilirsiniz

Sıcak yaz aylarında uzun süre güneş altında kaldığınızda ve koruyu kullanmadığınız zaman cildinizde çeşitli derecelerde yanıklar oluşur.

Bu yanıkları tedavi etmek için kremler kullanmak yerine evinizdeki ürünlerle doğal yöntemlere başvurabilirsiniz.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, bu doğal tedaviler ağrıyı ve iltihabı azaltarak cildinizin iyileşmesine yardım ediyor.

Yulaf: Bu kahvaltılık yiyecek cildinizindeki ağrıyı hafifletir ve iltihabı azaltır. Eski bir naylon çorabın içine yulafı doldurun ve serin akan suyun altına yerleştirin. 15-20 dakika suyun içinde bekleyin. Sonra çıkın, fakat yulafın iyileştirici etkisinin geçmemesi için havluyla kurulanmayın.

Banyo suyuna karbonat ekleyin: Karbonat cilteki yanmayı hafifletecek ve cildin iyileşmesine yardım edecektir. Serin banyo suyunun içine bir avuç dolusu karbonat atın ve 20 dakika bu suda bekleyin.

Beyaz sirkeyi deneyin: Aspirinin bir bileşeni olan asetik asit içeren beyaz sirke güneş yanığının oluşturduğu ağrıyı, kaşınmayı ve yanmayı iyileştirmeye yardım eder. Kağıt havluyla beyaz sirke alın ve ağrıyan yerlere kompres gibi uygulayın, kendi kendine kurumasını bekleyin. Göz çevresinde dikkat edin, çünkü sirke gözleri yakabilir. Ya da banyo suyunuza bir bardak beyaz sirke dökün ve 20 dakika bu suda bekleyin.

Yeşil çayla hafifleyin: Düzenli olarak cilde uygulandığında yeşil çaydaki antioksidan bileşenler güneş yanığını ve cilt kanserini önlemeye yardımcıdır. Güneş engelleyici gibi çalışmaz, ancak güneşin UV ışınlarının yol açtığı yanmaya karşı cildi korur. Güneşte kalıp içeri girdikten sonra 2 bardak demlenmiş yeşil çayın soğumasını bekleyin ve bir parça pamuk yardımıyla cildinize sürün. Daha fazla ferahlık için nane çayı ile yeşil çayı karıştırın.

Lavanta yağı sürün: 1900’lü yıllarda lavanta yağının iyileştirme gücü farkedildi. Bir şişenin içinde 1 çay kaşığı saf lavanta yağı ile yaklaşık 57 gram suyu karıştırın. Çalkalayın ve ihtiyacınız oldukça yanan bölgeye püskürtün.

Yoğurt sürün: Sade yoğurttaki enzimler ve probiyotikler yanmış cildinizin iyileşmesine yardımcıdır. Yoğurdu doğrudan yanan bölgeye sürün ve en az 5 dakika bekleyin. Ağrınız hafifleyince serin suyla nazikçe yıkayın.

Bol miktarda su için: Cildinizin yanması su kaybettiği anlamına geliyor. Bol miktarda su içerek cildinizin nemini yeniden kazanırsınız ve bu yanığın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Aloe vera kullanın: Saf aloe vera cilt yanığı iyileşmesinde çok önemlidir. 2009 yılında yapılan araştırmada, aloe veranın ikinci derece yanıkları geleneksel yanık tedavisinden 3 gün önce iyileştrdiği tespit edildi. İçindeki glokoproteinler ağrıyı ve yanmayı durdurur.

E ve C vitaminleri: Vitaminler güneş yanığının ağrısını almaz, fakat daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. 8 gün boyunca 2000 miligram C vitamini ve 1,000 IU E vitamini almak güneş yanığını iyileştirir ve ileride cilt kanseri riskini azaltır. Bu vitaminler antioksidandır. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.