Kategoriler
Aktüel Gezi

Yerin altında, bulutların üstünde!

Dünyanın en büyük mağaralarından biri olan Cloud Ladder Hall’da, yerin altına doğru inmeye çalışan bu dağcı bulutların içinde yolculuk yapmak zorunda.

Bu muhteşem fotoğraf Amerikalı mağaracı Erin Lynch tarafından 2012 yılında Çin’in Wulong eyaletinde bulunan Er Wang Dong mağara sistemleri gezisinde çekildi.

Yerin altında dolaşan dağcı bulutların içinde gizli. Aşağıya inen maceraperestin aydınlatma feneri uzaktaki buğulu bulutların içinde bir figür olarak parlıyor.

Dünyanın en büyük yeraltı alanlarından biri olan Cloud Ladder Hall’un içinde zeminin yanındaki açıklıklar aracılığıyla nemli hava giriyor.

Bu hava büyük ve karanlık mağaranın içinde sıkışıyor ve tek bir çıkış sağlayan çatı seviyesinde küçük bir boğaz oluşturuyor.

Reading Üniversitesi’nde görevli meteorolog Dr. Jon Shonk, güneş ışığı olmadığından, mağaradaki havaırı serinleyeceğini ve bu havanın geçirgen kireç taşı kayalar sayesinde boğazdaki nemle beslendiğini belirtiyor.

Shon, “Sonuç olarak hava sürekli olarak su buharıyla doyacak. Bu su buharının yoğunlaşması da yeraltındaki bulutları oluşturacaktır.” dedi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.