Kategoriler
Sağlık

Kilo verdiren enzim keşfedildi, aşırı kilo tarihe karışacak

Yapılan yeni bir araştırma ile beyindeki bir enziminin azalmasının iştahı kestiği, enerji verdiği ve kilosunu kontrol altına almaya çalışan insanlara yardımcı olduğu belirlendi.

Journal of Clinical Investigation isimli dergide yayınlanan çalışmada, prolilkarboksipeptidaz isimli enzim, açlığı azaltan vücut kimyasalı olan alfa melanosit uyarıcı hormonu (alfa-MSH) düzenliyor. Eğer PRCP enzimi engellenirse, alfa-MHS seviyesi yüksek kalıyor ve iştahı frenliyor.

Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar, farelerde PRCP’yi engellediklerinde, kemirgenlerin kilo verdiğini, enerji seviyeleri korunduğunu ve tip 2 diyabet hastalığının gelişme riskinin azaldığını gördüler.

Hatta, yağlı yemekler ile fast-food yiyen farelerde bile PRCP engellenince, farelerin normal şekilde beslenen farelerden daha az kilo artışı olduğu belirtildi. Araştırmacılar, bulgularının obezite ve tip 2 şeker hastalığı gibi metabolik bozuklukların tedavisinde ilaçlar geliştirmek için yeni hedefler sağlayacağını söylediler. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.