Kategoriler
Sağlık

Zeki erkekler daha mı sağlıklı?

Zeki erkeklerin beslenme konusunda zeka seviyesi düşük erkeklere göre daha sağlıklı olduğu belirlendi. Zeka seviyesi yüksek olan erkekler kendileri için kötü olan gıdaları biliyor ve zararlı olan yiyeceklerden uzak duruyorlar.

Günümüzde doktorlar hastalarının kan basıncını ya da kalp ritmini kontrol etmenin yanında sağlığı hakkında iyi bir değerlendirme yapabilmek için hastalarının IQ seviyelerini de test etmek istiyor. Bununla ilgili 3 bin 654 Vietnam Savaşı gazisi üzerinde yapılan çalışmada, daha düşük IQ seviyesine sahip erkeklerin fıtıktan, kulak enfeksiyonuna ve katarakta kadar birçok hastalığa daha fazla yakalandıkları görüldü.

Yaşam tarzı seçimleri

Buna yönelik bir karşı iddia ise, zeki insanların daha sağlıklı seçimler yaptığını belirtiyor. Daha zeki insanların sağlıklı kararlar verebildiğini söyleyen King’s College London’dan Rosalind Arden, “Kendileri için kötü olduğunu anlayanlar sigarayı bırakıyorlar, kendileri için iyi olduğunu anlayınca egzersize başlıyorlar ve daha çok sağlıklı gıda yiyorlar” dedi.

Bunun muhtemelen doğru olduğunu söyleyen Arden ve ekibi, zekası daha yüksek olan erkeklerde vücut kütle indeklerinin daha düşük olduğunu ve bu ereklerin sigaradan uzak durduklarına dikkat çektiler. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.