Kategoriler
Sağlık

İşte sarımsağın şaşırtıcı faydaları

Uzun yıllar boyunca sarımsak birçok halk tarafından çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Yıllardır antibiyotik özelliği olduğu bilinen sarımsağı çeşitli hastalıklar, güzelliğiniz ve ev tamir işleriniz için kullanabilirsiniz.

İşte sarımsağın bilinmeyen faydaları:

Soğuk algınlığını önler ve tedavi eder: Antioksidanlarla dolu olan sarımsak bağışıklık sisteminize faydalıdır. Soğuk algınlığına yakalandığınızı anladığınızda sarımsak çayı içmeyi deneyin, doğranmış ya da kıyılmış sarımsağı sıcak suda birkaç dakika demlendirin ve süzüp için. Tadını daha iyi hale getirmek için biraz bal ya da zencefil ekleyebilirsiniz.

Saçlarınızı güzelleştirin: Saçlarınız dökülmesini bitiren sarımsakta allicin isimli sülfür bileşeninden bol miktarda bulunuyor. Dilimlediğiniz sarımsak dişleriyle saç derinizi ovalayın, daha fazla fayda sağlamak için sarımsakları iyice bastırıp da ovalayın. Ayrıca sarımsakla saç derinize masaj yapıp saçlarınızı canlazdırırsınız.

Kilonuzu kontrol altına alın: Beslenme uzmanlarına göre sarımsak kilonuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Araştırmada sarımsak yiyen farelerin kilolarında ve yağ depolarında azalma görüldü. Sarımsaktan bu şekilde faydalanmak için her gün sarımsağı pişirip de tüketin.

Elinize batan kıymığı çıkarın: Elinize batan kıymığın üzerine bir dilim sarımsak yerleştirin ve bandaj ya da bantla sarın.

Sedef hastalığını hafifletebilirsiniz. Antiinflamatuar özelliğe sahip olan sarımsak sedef hastalığı belirtilerini hafifletebilir. Sedef hastalığından etkilenen bölgeyi yumuşaması ve kızarıklığın geçmesi için biraz sarımsak yağıyla ovalayın.

Akneyi temizliyor: Sarımsak göze hoş görünmeyen sivilcelerin uzaklaştırılmasında kullanılan doğal bir tedavidir. Sarımsaktaki antioksidanlar bakterileri öldürür, bu nedenle etkili bir topikal tedavi için sivilcenizin üzerini dilimlenmiş bir diş sarımsakla ovalayın.

Atlet ayağını tedavi edebilirsiniz: Antifungal özelliği sayesinde sarımsak kaşıntılı bir hastalık olan atlet ayağı (bir çeşit mantar hastalığı) tedavi edebilirsiniz. Ayağınızı ılık suyun içine sokun ve içine sarımsağı parçalayıp atın. Bir süre bekledikten sonra ayağınızı sudan çıkarın.

Sivrisinekleri kovun: Bilim adamları neden olduğunu bilmese de sivrisinekler sarımsak kokusunu sevmiyorlar. Hindistan’da yapılan bir araştırmada, kollarınızı ve bacaklarınızı sarımsaklı karışımla ovalarsanız sivrisinekler size yaklaşmaz. Sarımsak yağı, vazelin ve bal mumunu karıştırıp doğal bir sivrisinek kovucu yapabilirsiniz.

Uçuğu iyileştirir: Uçuklayan bölgenize doğrudan ezilmiş sarımsak koyun. Sarımsağın doğal antiinflamatuar özelliği ağrınızı ve şişkinliği azaltacak. Sarımsak takviyeleri de iyileşme sürecini hızlandırır.

Doğal bir yapıştırıcı olarak kullanabilirsiniz: Sarımsak doğradıktan sonra parmaklarınızın yapış yapış olduğunu farketmişsinizdir. Cam üzerindeki saç teli kalınlığındaki çatlakları sarımsak kullanarak kapatabilirsiniz. Biraz sarımsak ezin ve çatlak bölgenin üzerine sarımsağın suyunu sürün, fazlalığını temizleyin.

Bitkilerinizi koruyabilirsiniz: Tarım zararlıları sarımsağı sevmez. Bu nedenle sarımsak, mineral yağ, su ve sıvı sabun kullanarak doğal bir tarım ilacı yapabilirsiniz. Sprey şişesine doldurun ve bitkilerinizin üzerine püskürtün.

Daha fazla balık yakalayabilirsiniz: Sarımsak kokusu balıkları çeker. Sarımsak kokulu yem satın alarak daha fazla balık tutabilirsiniz.(Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.