Kategoriler
Sağlık

Kalp için susam, zayıflamak için nar

Kabak çekirdeği, nar, keten tohumu gibi tohum ve çekirdekler oldukça besleyici gıdalardır. Fakat sağlığınız ve vücudunuz için birçok faydası olan çekirdeklerin kalorisine dikkat ederek makul ölçülerde tüketmelisiniz.

işte sağlığınıza yararlı olan bazı gıdalarla birlikte içerisinde bulunan kalori, lif ve yağ oranları:

Zayıflamak için nar: Sulu bir çekirdek olan narın kalorisi de oldukça azdır. Antioksidanlarla ve yağ yakan C vitaminiyle dolu olan narın bir kasesinde 36 kalori, 1 gram yağ, 2 gram lif ve 1 gram protein bulunur.

Kabak çekirdeği: Yüksek enerji seviyesi sağlayan bir mineral olan demirden bol miktarda barındıran 1 kase kabak çekirdeğini yarım çay kaşığı acı biber ve deniz tuzuyla kavurup sağlıklı bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz. 2 yemek kaşığı kabak çekirdeğinde 158 kalori, 14 gram yağ, 2 gram lif ve 9 gram protein bulunuyor.

Sağlıklı bir kalp için susam: Bu zengin çekirdekte zararlı kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olan bir Omega-6 yağ asidi olan linoleik asit bulunuyor. Kavurmak lezzetini artırır ve salatalarınıza güzel bir kıtırlık eklemiş olursunuz. 2 yemek kaşığı susamda 103 kalori, 9 gram yağ, 2 gram lif ve 3 gram protein vardır.

Kanseri önlemek için keten tohumu: Bu tohumlarda kanseri önleyen lignan isimli bileşenler ile hastalığa yol açan iltihabı azaltan Omega 3 yağ asitleri bulunur. 2 yemek kaşığı keten tohumunda 110 kalori, 9 gram yağ, 6 gram lif lif, 4 gram protein bulunuyor.

Sindirim için rüşeym: Küçük bir parça buğday özü sindirime yardımcı lifler barındırır. Ruşeymi kahvaltılarınıza ve keklerinize ekleyebilirsiniz. 2 yemek kaşığı rüşeymde 52 kalori, 1 gram yağ, 2 gram lif ve 3 gra yağ bulunuyor.

Güçlü kemikler için chia tohumu: Özellikle zengin kalsiyum içeriği nedeniyle tüketilmesi önerilen bu tohumun 2 yemek kaşığında bir dilim cheddar peyniri kadar kalsiyum var. 2 yemek kaşığı chia tohumu 138 kalori, 9 gram yağ, 10 gram lif ve 5 gram protein içerir. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.