Kategoriler
Yaşam

Buzun hiç bilmediğiniz faydaları

Özellikle yaz ayları geldiğinde buz küpleri suyunuza, limonatanıza lezzet katar ve sizi serinletir. Ancak bu küplerin bunun yanı sıra daha birçok faydası bulunuyor. Çocukları şurup içmeyi sevmeyenler için büyük kolaylıklar sağlıyor ve hatta güvecinizdeki yağlardan sizi kurtarabiliyor.

İşte buzun hiç bilmediğiniz özellikleri:

Pilav ısıtmaya yardımcı: Pilavınızı mikrodalgada ya da ocakta ısıttığınızda içindeki nişasta sertleşir ve kurur. Bunun yerine pilavı yeniden ısıtmadan önce pilavın ortasına bir tane buz küpü yerleştirin ve plastik bir şeyle üstünü kapatın ve bunun üzerine birkaç küçük delik açın.

Çorbanın yağını sıyırır: Ilık çorbanın içine birkaç küp buz atarak fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Buzları kepçe yardımıyla çorbanın içine atınca aşırı yağ buzun etrafına toplanacaktır.

Çevreye yapışan sakızı çıkarmak: Masanıza ya da halınıza yapışan sakızları kolayca çıkarmak için bir buz küpünü sakızın olduğu bölgeye koyun ve sakızı kazıyın.

Salata soslarını koyulaştırır: Yağ bazlı salata sosu hazırlarken sallamadan önce içine bir buz küpü atın, buz yağı koyulaştırıp sosun daha kıvamlı olmasına yardım ediyor. Kıvamını alınca buzu alıp sosu salataya ekleyin.

Halılarınızdaki çöküntüleri giderir: Mobilyalar halının üzerine oturduğunda halınızda çökme olur, mobilyanın yerini değiştirince de bu çökmeler ortaya çıkar. Bunlardan kurtulmak için bir buz küpünü çöküntünün üzerine yerleştirip erimesini bekleyin ve sonra o bölümü fırçalayın. Halı ıslanacak ve yumuşayacak çöküntü de ortadan kalkacak.

Kırışıklıklardan kurtulun: Çamaşırlarınız çok kırışacak diye yıkamaktan korkmayın. Birkaç tane buz küpünü alın ve kurutucunun içine atın, kuru gömlekleriniz ve pantolonlarınızın üzerindeki kırışıklıklar yok olacaktır. Kot pantolonlar veya ağır giysiler üzerinde denemeyin.

Banyo küvetinin su geçirmesini önler: Banyonuzdaki küvetinizde binlerce sıvı geçiren delik varsa artık üzülmeyin. Bunları pürüzsüz hale getirmek için bunların üzerini buz küpüyle ovalayın.

Bitkilerinizi sular: Sularınız kesikse çiçeğinizin saksısına birkaç tane buz küpü atın, ancak köklere temas etmemesine dikkat edin. Buz küpleri toprağın baştan aşağıya nemlenmesini sağlayacaktır.

İlaçların tadını maskeler: Bu faydası sadece çocuklar için değildir. İlaçların tadını sevmeyen herkes için bunu uygulayabilirsiniz. İlacı vermeden önce dilinin üzerine bir buz küpü yerleştirirseniz buz dilin hissizleşmesini sağlar. (Vasfiye Özcanbaz)

“Buzun hiç bilmediğiniz faydaları” için 21 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.