Kategoriler
Sağlık

Körlük tarihe karışacak

Bilim adamları sağlıklı ve hastalıklı gözlerdeki retinal hücrelerin ömrünü uzattığı görülen proteini tespit etmek için çalışıyor. Keşfin gelecekte genetik olarak retinal hastalığa eğilimli insanlar arasında körlüğü önleme tedavilerine liderlik edeceği belirtiliyor.

“Histon deacetylase 4 (HDAC4)” olarak bilinen protein, doğal olarak fareler ve insanlar tarafından üretiliyor ve tipik olarak kas gelişimi ve kemik düzenlemesinde kullanılıyor. Yapılan araştırmada, HDAC4 miktarını normal seviyenin altına düşürmenin, sağlıklı gözlerde vakitsiz fotoreseptör hücre ölümüne neden olduğu görüldü. Buna karşılık, proteinin miktarını normal seviyenin üzerine çıkarmanın ise sağlıklı farelerin gözünde ve genetik kusurlu gözde(insanlarda da olabiliyor)kritik görme hücrelerinin ömrünü koruduğu görüldü.

Boston’daki Harvard Tıp Okulu’nda Howard Hughes Tıbbi Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırma öğrencisi Bo Chen, bu genetik değişimin ileride körlüğü bitirmesine yardımcı olacağını söyledi. Chen, “Hatta fotoreseptörler genetik olarak hasarlı şekilde kalsalar bile, bu özel proteini daha fazla kullanarak genetik olarak etkilenmiş fotoreseptörlerin ömrünü artırabiliriz” dedi.

Bununla beraber, New York Üniversitesi Langone Tıbbi Merkezi’nde gözbilimi bölümünden Doç. Dr. Robert Cykiert, bu çalışmayı etkileyici bir çaba olarak tanımladı. Birçok insanın retinal hastalıklardan dolayı görme yeteneğini kaybettiğini söyleyen Cykiert, glokom ve makula dejenerasyonunun retinal hücre ölümü sonucu oluşan iki ciddi hastalık olduğunu belirtti. Bu çalışmanın birçok hastayı etkileyecek büyük bir başarıya dönüşebileceğini açıkladı.

Bilim adamları, farelerde olumlu sonuç veren bu proteinin insanların yararına kullanılmasının bir kaç yıl daha alabileceğini belirtti. (Vasfiye Özcanbaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.