Kategoriler
Yaşam

Şiddet içeren oyun ve filmlerin etkileri büyük

Şiddet içeren video oyunları oynayan insanların acıya ve diğer insanların çektiği çilelere karşı duyarsız hale geldikleri belirlendi.

Michigan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Brad Bushman ve Iowa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Craig Anderson’ın yürüttüğü araştırma, şiddet medyasının etkileri literatürde önemli bir boşluğu dolduruyor.

“Psikolojik Bilim” dergisinde yayınlanan yeni araştırma, şiddet medyasına maruz kalmanın aynı zamanda yaralı insanlara yardım etmedeki gönüllülüğü etkilediğini gösterdi. Bushman, “Bu araştırma şiddete maruz kalmanın insanlarda yardım etme davranışını azalttığını gösterdi. Şiddet içerikli medyaya maruz kalan insanlar diğerlerine daha az yardım ediyor. Gerçekte onlar acıya karşı hissizleşiyor” dedi.

320 kolej öğrencisinin katıldığı yarışmada katılımcılar hem şiddet içeren hem de içermeyen bir video oyunuyla yaklaşık 20 dakika oynadılar. Şiddet içeren oyun oynayanların kurbana yardım etmeleri daha uzun zaman aldı. Şiddet içerikli oyun oynayanların yardım etmesi 73 saniyeyi bulurken şiddet içermeyen oyun oynayanların ise 16’ıncı saniye aldı. Şiddet içeren oyun oynayanlar dövüşün farkına daha geç vardı ve daha geç rapor edildi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.