Kategoriler
Sağlık

Sizi güneşten koruyor

İçeriğinde çeşitli antioksidan barındıran bazı yiyecekler güneşin zararlı ışınlarından koruyor.

Bitkiler hücrelerini sıcaklık, ışık, hava, nem ve zamana bağlı olarak oluşan erken yok olmadan korumak amacıyla dokularının içinde antioksidanlar üretir. Biz de bu bitkiden türetilmiş antioksidanları tükettiğimizde bu doğal ajanlar cilt hücreleri de dahil olmak üzere vücudumuzun hücreleri için koruma sağlıyor. Belirli yiyecekleri yiyerek, güneş ışınlarından gelen UVA ve UVB ışınlarının oluşturduğu hasarı azaltabilirsiniz.

İşte güneşe karşı koruyan yiyecekler:

Domates: Doğal antioksidan pigmenti olan likopen, kırmızı domatese rengini verir. Bu antioksidan prostat bezlerinin korunmasını sağlar. Bunun yanı sıra cilt hücrelerinizi güneş hasarından korur.

Karpuz: Karpuzlar da rengini likopen isimli pigmentten alıyor. Yaz geldiğinde güneş daha sıcak ve parlak olduğundan cildinizi korumak için bol bol karpuz tüketin.

Kakao: Sudan sonra en sağlıklı madde kakao olabilir. Çünkü bu süper yiyeceğin içinde 712 bileşen bulunuyor ve bunların çoğu antioksidan ve cilt koruyucu. Kakaonun içindeki flavanoller kalp için çok büyük bir koruma sağlarken kalp krizi, felç ve yüksek kan basıncı riskini azaltmaya yardım ediyor. Aynı bileşenler cilt hücrelerinizin zırhlanmasına yardım ediyor. Gerçek bitter çikolata yiyin, tam ve organik kakao tüketin.

Mavi ve mor çilek türleri: Yaban mersini, kuş üzümü, kızılcık, böğürtlen ve mürver isimli çilek türleri antosiyanin isimli mor pigmentler açısından oldukça zengindir. Birçok kronik ve dejeneratif hastalığın riskini azaltan ve mükemmel güneş koruması sağlayan bu meyveler doğanın en güçlü koruyucu bileşenleri olabilir.

Renkli biberler: Çok güzel görünen ve lezzetli olan kırmızı, sarı ve turuncu biberler, karotenoid isimli doğal pigmentlerle renklenmiştir. Bu antioksidanlar vücutta A vitaminine dönüştürülüyor ve cilt hücrelerini çevreleyen ince yağ katmanının yıkımını engelleyerek cilt hücrelerini korumaya yardım ediyor.

Sarı sakız kabağı: Küp küp doğrayabilir, kavurabilir ya da diğer sebzelerle birlikte şiş kebap yapabilirsiniz. Sarı sakız kabağı, parlak rengini koruyucu karotenoidlerden alır. Bu da sizi güneşin hasarından korur.

Zerdeçal: Bu sarı kökler, daha yüksek antiinflamatuar aktiviteye sahip olan, bağışıklık sistemine yardım eden, beyni geliştiren ve cildi koruyan kurkumin isimli faydalı bir bileşen içeriyor.

Yeşil çay: Sağlığınız için oldukça yararlı olan yeşil çay, kardiyovasküler fonksiyonları iyileştirir, kansere karşı koruyucudur, bağışıklık sistemini destekler, vücudu mikroplardan arındırır, kilo kontrolüne yardım eder ve cildinizi UVA ile UVB ışınlarından korur. Yeşil çaydaki kateşin isimli antioksidan bileşenler süper güçlü bir savunma sağlıyor.

Bunun gibi bazı yiyecekler güneşin zararlı ışınlarından sizi koruyor, ancak bu sebze ve meyveleri yedikten sonra tüm gün güneşin altında kalabileceğiniz anlamına gelmiyor. Güneşe çıktığınızda bu yiyeceklerdeki antioksidanlar cildinizi içeriden koruyor. Ancak güneşe çıkmadan önce yine de güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.