Kategoriler
Sağlık

Dişleriniz neden hassaslaşır?

Soğuk bir dondurma yediğinizde ya da bir bardak çay içtiğinizde dişleriniz sızlıyorsa, ağrıyorsa bu dişlerinizin hassaslaştığını gösterir. Hassas dişlerin tedavisini yapmak için öncelikle neden dişlerinizin bu hale geldiğinin bulunması gerekir.

Yediğiniz içtiğiniz gıdalardan, yaşam tarzınıza kadar birçok şey dişlerinizin hassaslaşmasına yol açıyor.

İşte dişlerin hassaslaşmasını sağlayan sebepler:

Çok fazla gargara yapmak: Gün içinde çok fazla ağız temizleme suyuyla gargara yapıyorsanız ağzınız hassaslaşır. Çünkü bazı ürünlerde hassas dişleri kötüleştiren asitler bulunuyor.

Asitli yiyecekler yemek: Domates, meyve suları ve narenciyeler gibi asit bakımından zengin yiyecek ve içecekler dişinizi kaplayan dış tabakayı aşındırabilir. Bunları tükettikten sonra bir parça peynir yiyin ya da bir bardak şekersiz süt için.

Diş beyazlatıcılar ve bazı diş macunları: Herkes parlak bir gülüş ister. Fakat içinde peroksit içeren beyazlatma solüsyonu bulunan diş beyazlatıcılar ve diş macunları hassas dişlere neden olabilir. Bunları kullanmayın, hangi macunu kullanmanız gerektiğini diş hekimine sorun.

Çekilen diş etleri: Dişlerinizin kökleri sıcak, soğuk, tatlı gibi hisleri sinir merkezine taşıyan binlerce küçük kanallara sahiptir. Genellikle kökler diş eti dokusuyla çevrelenmiştir. Fakat diş eti hastalığınız varsa diş etiniz dişlerinizden çekilir ve diş kökleri çok hassaslaşır.

Dişlerinizi çok sert fırçalamak: Dişlerinizi çok sert fırçalıyorsanız veya yumuşak fırça kullanmıyorsanız diş etleriniz çekilebilir. Diş mineniz soyulabilir ve dentin ortaya çıkar. Dentindeki delikler nedeniyle sıcak, soğuk ve tatlı yiyeceklere karşı dişleriniz hassas hale gelir.

Son zamanda yapılan diş tedavisi: Diş temizliği, diş restorasyonları, kaplama diş ve kök yüzeyi düzleştirmesi gibi tedaviler dişlerinizde kısa süreli hassasiyete neden olabilir. Ancak bu uzun süre devam ederse diş hekimine tekrar gitmelisiniz.

Kırık diş: Buz çiğnemek, sert şekerleri ısırmak veya büyük diş dolguları dişlerinizin kırılmasına ve dişinizden yonga atmasına neden olabilir. Diş bir kez çatlayınca pulpa tahriş olur. Kırık bakterilerle dolabilir ve iltihaba yol açar. Bu durum daha fazla ağrı yapar.

Diş gıcırdatmak ya da dişleri sıkmak: Diş minesi insan vücudundaki en güçlü materyaldir, fakat diş gıcırdatma ya da sıkmanın gücüne karşı koyamayabilir. Bu alışkanlıklar diş minesini soyar ve sinirler tehlikeye atılır. Ağız korumalıkları, yaşam tarzı değişikliği ve diyet bu diş soyulmasını durdurmaya yardım edebilir.

Diş çürüğü: Çürükler, dişinizin kökünü sıcak, soğuk, tatlılar ve hatta hava gibi birçok tahriş edici maddeye karşı hassaslaştırıyor. Diş çürüğüyle mücadelenin en iyi yolu iyi bir ağız hijyeni, doğru şeyleri yemek ve düzenli diş hekimi ziyaretidir.

Ağzınıza iyi bakın: Hassas dişlerinizin arkasında yatan nedeni bulmak için diş hekimine gitmelisiniz. Dişlerinizi güçlendirmek için ağız bakımınızda daha fazla değişiklik yapmanız gerekebilir. Yumuşak kıllı bir diş fırçası, hassas dişlere özel diş macunu ya da florür içeren ağız çalkalama suyu kullanabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.