Kategoriler
Sağlık

Evinizden alerjenleri uzak tutmanın yolları

Evinizde siz farkında olmadan milyonlarca toz maytı, küf ve kalıntılar yaşıyor. Bu canlılar sizde ya da çocuğunuzda alerjiye neden olabilir. Bunlardan kurtulmak aslında çok kolay.

Küf, toz maytları ve evcil hayvan tüyleri gibi evinizdeki alerjenler sizi hapşırtabilir, hırıltıya ve burun tıkanıklığına neden olabilir.

Allerji ve alerjenlerden uzak bir hayat sürmek için aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz:

Evinizi mikroplardan arındırın: Evimizin içindeki hava dışarıdaki havaya göre 2-5 kat arasından daha kirlidir. Araştırmalara göre, bu oran gittikçe artıyor. Kış aylarında 2-3 ayı daha çok evde geçirince ve toz maytları ya da tüy gibi alerjenlerle karşılaşınca bağışıklık sistemimiz etkileniyor.

Banyonuzdaki küfü engelleyin: Küf dostu nemi azaltmak için her banyo ve duş boyunca havalandırmanız açık olsun. Ya da banyo kapısını aralık bırakın. Küfler nemli köşelerde çoğalır. Haftada bir kez lavabo, küvet ve klozetin etrafını silip temizleyin, her banyodan sonra da ıslanan yerleri hemen kurulayın.

Oda kokularından uzak tutun: Bazı uçucu organik bileşenler içeren oda kokuları, solunum yolu problemlerini şiddetlendirebiliyor. Ayrıca bunlar bazı kişilerde baş ağrısına yol açıyor.

Vinil malzemeler kullanmayın: Bu tür duş perdeleri fitalat gibi diğer potansiyel akciğeri tahriş eden bileşenlerin yanı sıra uçucu organik bileşenler yayıyorlar. İstenince yıkanabilen naylon perdeler sağlığınız ve çevre için daha iyi bir seçenektir.

Yatağınıza dikkat edin: Yataklarınızı, yastıklarınızı ve yorganlarınızı mikrofiber gibi toz geçirmeyen örtülerle kaplayın. Bu örtüler bu canlıların yatağınızın içine işlemesini önler. Çarşaflarınızı haftada bir kez sıcak suyla yıkayın ve yüksek ısıda kurutun.

Yatak odanıza evcil hayvan almayın: 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kedilerini yatak odalarından uzak tutan kedi sahiplerinin kediye karşı alerjilerinin daha az olduğu görüldü.

İyice temizleyin: Buzdolabınızda nem olup olmadığına bakın, temizlediğiniz zaman nemin yerleştiği kapının sızdırmaz contalarını da mutlaka kontrol edin.

Yiyecekleri güvenli bir şekilde depolayın: Sızdırmaz plastik veya cam kapların içinde sakladığınız yiyecekler haşerelerin onlara ulaşmasını engeller.

Yıkanabilir perdeler kullanın: Perdelerinizin yıkanabilir ve silinebilir olmasına dikkat edin. Bunlarda biriken tozlar da alerjiye neden olur.

Yazıcınızı masadan uzakta tutun: Araştırmalara göre, lazer yazıcılar astıma yol açan ve akciğerlere zarar veren uçucu organik bileşenler ve kalıntılar yayıyor. Yazıcıyı masadan 3 metre uzakta ve havalandırılan bir alanda tutun.

Elektrik süpürgenize dikkat: Alacağınız elektrik süpürgesinin HEPA filtresinin olmasına ve alerji için uygun sertifikasının olmasına dikkat edin. Bu süpürgeler evdeki alerjen miktarını azaltır ve bunların yeniden geri sızmasını önler. Aynı şekilde varsa klimanızda da buna dikkat edin.

Düzenli toz alın: Evinizde bulunan mobilyaların yüzeyindeki alerjenlerden kurtulmak için en az 2 günde bir toz alın. Temizlik için mikrofiber bezler ve toz sopaları kullanmayı tercih etmelisiniz. Çünkü bunlardaki süper ince lifler her zaman kullandığınız bezlerden ve havlulardan daha fazla döküntü tutarlar.

Tertipli olun: Dağınıklık tozları, nemi ve haşereleri çeker. Eski gazeteleri, dergileri, kutuları ve alışveriş poşetleri atmak istemiyorsanız bunları plastik kutularda saklayın.

Evinizde su sızıntısı arayın: Küf oluşumunu artıran su kaçaklarını tamir edin. Hatta evinizin temelinde, ısıtma ya da soğutma sisteminizde nem varsa bu evinizin diğer bölümlerine de yayılır.

Çocuklarınızın doldurulmuş oyuncaklarını yıkayın: Bu oyuncaklar toz maytları için bir mıknatıs gibidir. Çocuğunuzun yatağının yanında en fazla 2-3 tane bulundurun, diğerlerini plastik poşetlerde ağzını bağlayıp saklayın. En az ayda bir kez yıkayın.

Bitkilerinizi aşırı sulamayın: Kasımpatı gibi bazı ev bitkileri evinizin içindeki hava kirliliğini azaltırken siz de iyi bir şey yapmış olursunuz. Fakat kalıntıları temizlemiyorsanız toprak küf barındırır. Evinizde yetiştirdiğiniz bitki sayısını sınırlandırın ve aşırı sulamayın.

Akvaryumunuzu temizlemeyi ihmal etmeyin: Balıklar alerjik olmayan ev hayvanlarından biridir. Fakat balıkların içinde bulunduğu akvaryum küf için kuluçka makinesi gibidir. Akvaryumunuza filtre takın ve ayda en az bir kez akvaryumu iyice ovalayıp temizleyin. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.