Kategoriler
Sağlık

Kalabalık şehirler, pasif sigara içiciliği riskini artırıyor

İnsanlar sigara içmeseler bile kalabalık şehirlerde oldukları sürece çevredeki sigara dumanının kanlarındaki cotinine (vücuda nikotin girdikten sonra oluşan madde) seviyesini arttırdığı tespit edildi.

Newkerala.com’daki haberde yeni bir araştırmaya göre, New York’ta sigara içmeyenlerin yarısından fazlasının kanında cotinine maddesi (vücuda nikotin girdikten sonra oluşan madde) seviyesinin yüksek olduğu görüldü. Sağlık Departmanı’nın yaptığı çalışma, ülke çapındaki insanların yüzde 45 ile karşılaştırıldığında 2,5 milyon New York’lunun yüzde 57’sinde cotinine seviyesinin yüksek olduğunu gösterdi.

Sigara dumanı, çocuklarda ciddi sağlık problemlerine neden olmasının yanında yetişkinlerde kansere ve kalp hastalığına yol açan birçok zararlı kimyasallar içeriyor. Yasalar sigara içmeyenleri işte ve bazı kamusal alanlarda korusa da, bu araştırma sigara içmeyenlerin birçoğunun tam anlamıyla korunmadığını gösterdi.

Çalışma, New York’luların ailelerini korumak için en önemli adımın sigarasız evler olduğunu savunuyor. New York City Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. Thomas R. Frieden, “Tütün dumanı zehirli bir kirleticidir. Birçok sigara içmeyen New Yorklu, kanser ve kalp hastalığı riskini potansiyel olarak artıran sigara dumanındaki tehlikeli kimyasalları soluyorlar” dedi.

Araştırmacılar, New York’taki çalışmada ilk kez sigara dumanına maruz kalmanın etkisini ölçmek için kan testlerini kullandılar. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.