Kategoriler
Yaşam

Asla mikrodalgaya koymamanız gereken 10 şey

Günlük hayatta yemeklerinizi saklamak için kullandığınız tabak, çeşitli saklama kapları ya da fincan gibi mutfak gereçleri sağlığınız için zararlı hale gelebilir. Dikkat etmediğiniz takdirde mikrodalga fırınlara koyduğunuz bu ürünler zararlı kimyasallar yayabilir ve hatta yangına sebep olabilir.

İşte mikrodalgadan uzak tutmanız gereken 10 şey:

Et: Donmuş et parçalarını mikrodalgada çözmek kurnazca bir iştir. Ancak bu durumda daha kalın parçalar donmuş kalırken ince kenarlar pişmeye başlar. Mikrodalganız ısıtırken dönmüyorsa ısının yayılması engellenir ve ette bakteriler oluşur. Eti çözmenin en güvenilir yolu dondurucudan çıkarıp geceden buzdolabınızın içine yerleştirmektir.

Anne sütü: Mikrodalgada ısınan süt hassas minik bebek ağzı için sıcak gelir ve araştırmalara göre bu ısıtma yöntemi anne sütündeki bağışıklığı destekleyen proteinlerin bazılarını yok etmektedir.

Fazla haşlanmış yumurta: İyice haşlanmış olan yumurtanızı mikrodalgaya koyarsanız yumurta patlar ya da parmaklarınızı yakarsınız. Mikrodalgadan yayılan hızlı sıcaklık yumurtanın içinde çok fazla buhar oluşmasına neden olur ve yumurta patlar. Yumurtanın temizlenmesi de çok zordur.

Plastik kaplar: Yemekten kalanları asla plastik kaplara koymayınız. Plastiklerin çoğu BPA gibi kimyasallar içerir ve plastik ısındığında bunlar yemeğinize geçer. Bir araştırmaya göre, biberondan, fermuarlı poşetlere kadar 450 plastik ürünün yüzde 95’inin mikrodalgada ısındıklarında, bulaşık makinesinde yıkandığında veya suda bekletildiklerinde kimyasal yaydıkları tespit edildi. Hatta BPA içermez yazan ürünler bile östrojen benzeri kimyasallar salgıladılar.

Strafor kaplar: Bir çeşit plastik türü olan strafor kaplar ısıtılınca yemeğinize geçen zararlı kimyasallar salgılar. Kalan yemeklerinizi cam bir tabağa koyun ve üzerini örtün.

Bazı tabaklar: Porselen veya metalik tabaklarınız varsa mikrodalgadan uzak tutun. Mikrodalgayı sık kullanıyorsanız, mikrodalgada kullanmak için düz renkli cam tabaklar alın.

Bardakta su: Seramik ya da cam bardakta uzun süre suyu ısıtırsanız, bardağı çıkardığınızda kaynar su etrafa fışkırır ve yanarsınız. Su ısıtmak istiyorsanız çok kısa süreli ılıtabilirsiniz.

Hiçbir şey: Mikrodalganızı hiçbir yiyecek ya da içecek koymadan çalıştırmak cihaza zarar verir ve hatta yangın çıkmasına neden olur.

Çok eski fincanlar: 1960’lardan önce üretilen bazı fincanlar mikrodalgada ısıtılınca zararlı çok ağır metaller ile radyasyon yayabilir. Yıllar önce üretilmiş olan bu muglarınızı kullanmayın, bunlarla koleksiyon yapabilirsiniz.

Muglar: Mikrodalgaya koyduğunuz paslanmaz çelik olan muglar kahve ya da çayınızın ısınmasını engeller ve bunun yerine mikrodalganıza zarar verir. Mug plastikse mikrodalgaya konulup konulmayacağını öğrenmek için altına bakın. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.