En doğal antibiyotikler

109

Penisilinin keşfinden önce insanlar enfeksiyonla mücadele için doğal tedaviler kullanıyorlardı. Günümüzde ise araştırmacılar bunların iyileştirme gücünü inceleyip yeniden keşfetmeye çalışıyorlar.

- Advertisement -

İşte yüzlerce yıl enfeksiyon ve çeşitli hastalıklarla mücadele için kullanılmış bitkiler, meyve ve sebzeler:

Yenibahar: Bu baharat bakterilerin yiyeceklerde çoğalmasını önlemeye yardım ediyor.

Kuşkonmaz: Kuşkonmaz özü, E.coli ve MRSA gibi bakterilere karşı korunmak için beyaz kan hücrelerinin aktivitesini ve sayısını artırır.

Fesleğen: 2 bin yıl önce yerlilerden Batı’ya ulaşan fesleğenin yaprakları ve çekirdekleri antibakteriyel özelliklere sahiptir. Pişirerek kullanabilir ya da yağını yaralara sürebilirsiniz.

Ayı üzümü: Orman ve yüksek dağlarda yetişen bu bitki idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonlarıyla mücadele eden bir bileşen içeriyor. Kapsül ya da eriyik şeklinde bulunabilir.

Yabanmersini: Bu küçük meyveler E.coli enfeksiyonunu yok eden bileşenler içeriyor. Bileşenler idrar yolu boyunca bakterilerin hücrelere yapışmasını önlüyor ve bakteri gelişimini engelliyor.

Vişne: Vişne suyu diş plağı oluşumuna yol açan bakteri aktivitesini engelliyor ve dişeti hastalıklarını önlemeye yardım ediyor.

Kızılcık: E.coli bakterilerinin idrar yolunda tutunmalarını engelleyen bileşenler içerir. Konsantresi veya sulandırılmamış hali en etkili şeklidir.

Ekinezya: Mor koni çiçeğinden elde edilen bu tedavi, beyaz kan hücrelerinin sayısını yükseltip enfeksiyon bölgesine gidişlerini hızlandırıyor. Böylece bakterilerin yok edilmesine yardımcı oluyor. Genellikle tablet olarak içilir.

Okaliptus: Bu Avustralyalı ağacın aromatik yaprakları okaliptus yağı açısından zengindir. Bu güçlü antibakteriyel solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır ya da yaralarda enfeksiyonu önlemek için haricen kullanılır.

Sarımsak: Allicin gibi antibakteriyel bileşenler bakımından zengin olan sarımsak potansiyel ölümcül hastalıkların tedavisinde ve yaralardaki mikroplanmayı engellemek için kullanılır. Çiğ ve pişmiş olarak kullanabilir veya kapsül şeklinde tüketebilirsiniz.

Yeşil çay: Yeşil çay ise bakterilerin çoğalmasını önleyerek bakteri metabolizmasını bozan antimikrobiyal ajanlar olan polifenoller içerir.

Bal: Balın antibakteriyel özelliği yaraların enfeksiyon kapmasını önler. Hatta bal antibiyotiklere karşı dirençli olan MRSA bakterisiyle de çarpışabilir.

Kekik: Yetiştirmesi çok kolay olan kekik antibakteriyel özelliklere sahip olan yağlar açısından zengindir. Kekik içeren reçetesiz satılan bu yağlar enfeksiyon kapmış yaraları tedavi eder.

Nar: Yağ yapmak için C vitamini ve demir tuzlarıyla karıştırıldığında nar kabukları MRSA mikroplarını öldürüyor. Nar suyu ise ağız ve diş eti enfeksiyonlarını önlüyor.

Çay ağacı: Avustralyalı yerlilerden gelen bu yağ, cilt ve yara enfeksiyonları için çok güçlü antimikrobiyal özelliğe sahiptir.

Yoğurt: Yoğurtta bulunan iyi bakteriler beyaz kan hücresi yapımını harekete geçirir, bunlar da hücum etmiş mikroorganizmalara saldırırlar. (Vasfiye Özcanbaz)

- Advertisement -