Kategoriler
Sağlık

En doğal antibiyotikler

Penisilinin keşfinden önce insanlar enfeksiyonla mücadele için doğal tedaviler kullanıyorlardı. Günümüzde ise araştırmacılar bunların iyileştirme gücünü inceleyip yeniden keşfetmeye çalışıyorlar.

İşte yüzlerce yıl enfeksiyon ve çeşitli hastalıklarla mücadele için kullanılmış bitkiler, meyve ve sebzeler:

Yenibahar: Bu baharat bakterilerin yiyeceklerde çoğalmasını önlemeye yardım ediyor.

Kuşkonmaz: Kuşkonmaz özü, E.coli ve MRSA gibi bakterilere karşı korunmak için beyaz kan hücrelerinin aktivitesini ve sayısını artırır.

Fesleğen: 2 bin yıl önce yerlilerden Batı’ya ulaşan fesleğenin yaprakları ve çekirdekleri antibakteriyel özelliklere sahiptir. Pişirerek kullanabilir ya da yağını yaralara sürebilirsiniz.

Ayı üzümü: Orman ve yüksek dağlarda yetişen bu bitki idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonlarıyla mücadele eden bir bileşen içeriyor. Kapsül ya da eriyik şeklinde bulunabilir.

Yabanmersini: Bu küçük meyveler E.coli enfeksiyonunu yok eden bileşenler içeriyor. Bileşenler idrar yolu boyunca bakterilerin hücrelere yapışmasını önlüyor ve bakteri gelişimini engelliyor.

Vişne: Vişne suyu diş plağı oluşumuna yol açan bakteri aktivitesini engelliyor ve dişeti hastalıklarını önlemeye yardım ediyor.

Kızılcık: E.coli bakterilerinin idrar yolunda tutunmalarını engelleyen bileşenler içerir. Konsantresi veya sulandırılmamış hali en etkili şeklidir.

Ekinezya: Mor koni çiçeğinden elde edilen bu tedavi, beyaz kan hücrelerinin sayısını yükseltip enfeksiyon bölgesine gidişlerini hızlandırıyor. Böylece bakterilerin yok edilmesine yardımcı oluyor. Genellikle tablet olarak içilir.

Okaliptus: Bu Avustralyalı ağacın aromatik yaprakları okaliptus yağı açısından zengindir. Bu güçlü antibakteriyel solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır ya da yaralarda enfeksiyonu önlemek için haricen kullanılır.

Sarımsak: Allicin gibi antibakteriyel bileşenler bakımından zengin olan sarımsak potansiyel ölümcül hastalıkların tedavisinde ve yaralardaki mikroplanmayı engellemek için kullanılır. Çiğ ve pişmiş olarak kullanabilir veya kapsül şeklinde tüketebilirsiniz.

Yeşil çay: Yeşil çay ise bakterilerin çoğalmasını önleyerek bakteri metabolizmasını bozan antimikrobiyal ajanlar olan polifenoller içerir.

Bal: Balın antibakteriyel özelliği yaraların enfeksiyon kapmasını önler. Hatta bal antibiyotiklere karşı dirençli olan MRSA bakterisiyle de çarpışabilir.

Kekik: Yetiştirmesi çok kolay olan kekik antibakteriyel özelliklere sahip olan yağlar açısından zengindir. Kekik içeren reçetesiz satılan bu yağlar enfeksiyon kapmış yaraları tedavi eder.

Nar: Yağ yapmak için C vitamini ve demir tuzlarıyla karıştırıldığında nar kabukları MRSA mikroplarını öldürüyor. Nar suyu ise ağız ve diş eti enfeksiyonlarını önlüyor.

Çay ağacı: Avustralyalı yerlilerden gelen bu yağ, cilt ve yara enfeksiyonları için çok güçlü antimikrobiyal özelliğe sahiptir.

Yoğurt: Yoğurtta bulunan iyi bakteriler beyaz kan hücresi yapımını harekete geçirir, bunlar da hücum etmiş mikroorganizmalara saldırırlar. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.