Kategoriler
Sağlık

Çikolata yemeniz için en iyi 10 sebep

Çikolata sadece lezzetli değildir, beyin gücünüzü artırır, cildinizi iyileştirir. Ciddiye almasanız da tıbben kanıtlanmış yararları çok. Dikkat etmeniz gereken nokta sağlığınız için faydalı olanın yüzde 70 oranında kakao içeren bitter çikolata olduğudur.

Uzmanlar çikolatanın kalbiniz, kan dolaşımınız ve beyniniz için sağlıklı olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca otizm, obezite, diyabet, Alzheimer ve hatta yaşlanma gibi büyük sağlık problemleri için de faydalı olduğu iddia ediliyor.

İşte çikolatanın sağlığa yararlı olduğuna dair bilimsel nedenler:

Kalbiniz ve kan dolaşımınız için faydalı: Son yapılan araştırmalara göre, bitter çikolata beyaz kan hücrelerinin kan damarlarına yapışmasını önlerken damarların esnekliğini geri kazandırıyor.

Felç riskini azaltıyor: Finlandiyalı araştırmacılar çikolata tüketiminin, test ettikleri erkeklerde felç oranını yüzde 17 azalttığını belirlediler.

Mineral bakımından zengin: Bitter çikolata potasyum, çinko, selenyum gibi faydalı minerallerle doludur. 100 gram bitter çikolata günlük demir ihtiyacınızın yüzde 67’sini karşılar.

Kolesterolü düşürür: Kakao tüketiminin kötü kolesterolü düşürdüğü, iyi kolesterolü ise artırdığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Böylece kardiyovasküler hastalık riski de azalmış oluyor.

Cildiniz için iyidir: Bitter çikolatadaki flavonol isimli madde cildinizi güneş hasarına karşı koruyor.

Kilo vermenize yardımcı: Nörobilimci Will Clower, yemekten 20 dakika önce küçük bir kare çikolatayı dilinizin üzerinde eritmenin beyinde tokluk sinyali oluşturduğunu açıklıyor. Böylece yediğiniz yemeğin miktarını azaltıyorsunuz. Aralarda atıştırma isteğiniz de azalır.

Anneler ve bebekler için faydalıdır: Finlandiya’da yapılan araştırmaya göre, çikolata hamile kadınlarda stresi azaltıyor, anne karnındaki bebeklerin de daha sık gülümsedikleri belirtildi.

Diyabeti önleyebilir: Çılgınca gelebilir, fakat araştırmalara göre bitter çikolata insülin hassasiyetini geliştiriyor. Makul miktarda yenildiğinde çikolata diyabeti erteliyor ya da önleyebiliyor.

Çikolata beyniniz için faydalıdır: Çikolatadaki flavanollerin yaşlı insanlarda hafıza kaybını azalttığı düşünülüyor. Ayrıca bitter çikolatanın antiinflamatuar etkisinin beyin sarsıntısı gibi beyin yaralanmalarının tedavisinde faydalı olduğu tespit edildi.

Çikolata kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor: Çikolatanın içindeki feniletilamin isimli kimyasal kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan endorfin hormonunu tetikliyor. Pahalı olmasına rağmen çikolata kalbiniz ve ruhunuz için çok faydalıdır. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.