Kategoriler
Sağlık

Kelliğin sebebi bulundu!

Saçlarınızın neden döküldüğünü bilmiyorsanız üzülmeyin. Size iyi bir haberimiz var. Uzmanlar, erkeklerde kelliğe yol açan nedeni keşfettiklerini açıkladılar.

BBC’de yer alan habere göre, kelliğin basit bir saç kaybı olmadığını belirten uzmanlar, asıl sorunun yeni çıkan saçlar olduğunu açıkladılar. Üretimdeki sorundan dolayı yeni çıkan saçlar, insan gözüyle görülemeyecek kadar küçük oluyor, bu nedenle de o kişiyi kel olarak görüyoruz.

Sorunun yeni saçı üreten kök hücrelerde olduğunu açıklayan Pennsylvania Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, bu hücrelerin normal işleyişine döndürülmesiyle erkeklerde kelliğin tedavi edilebileceğini düşünüyorlar. Bunu da kafa derisine sürüldüğünde, kök hücrelerin normal saç üretmesini sağlayacak bir krem ile mümkün olabileceğine inanan araştırmacılar, saç ektiren erkeklerin kafasındaki saçlı ve saçsız bölgeleri karşılaştırarak bu sonuca ulaştılar.

Bu karşılaştırmalarda kel bölgelerde de saçlı bölgelerle aynı sayıda saç üreten kök hücre bulunduğunu, fakat bu kök hücrelerin olgun olmadığı görüldü. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.