Kategoriler
Sağlık

Baş ağrınızın ilacı bu yiyecekler

Siz de son günlerdeki ani hava değişimleri nedeniyle baş ağrısından şikayetçiyseniz, bunun çözümü yediğiniz yiyeceklerde gizli. Karpuzdan bademe, ıspanaktan süte, kahveye farklı yiyecekler bilinçli tüketildiğinde baş ağrısına da çare oluyor.

Aşırı sıcaklar, nemli ve şimdi de bol rüzgarlı havalar nedeniyle baş ağrıları arttı. Ancak baş ağrınız kronikse ve ciddi bir rahatsızlığınız varsa doktora gitmeyi ihmal etmeyin, doktorunuza danışmadan, muayene olmadan, sadece yiyeceklerden destek almayın.

İşte baş ağrılarına iyi gelen yiyecekler:

Karpuz: Güneşe fazlaca maruz kaldığımızda ve vücudumuz ihtiyacı olan suyu yitirdiğinde, karpuz hücrelerimize su sağlayarak, baş ağrılarına engel oluyor.

Bol yeşillikli salata: Su kaybı nedeniyle yaşanan baş ağrılarına çözüm oluyor. Salatanızda göbek marul ve kıvırcık marulun içine salatalık da ekleyebilirsiniz.

Tam tahıllı ekmek: Enerjinizi yerine getirerek baş ağrısından kurtulmanızı sağlıyor. Karbonhidrat eksikliği baş ağrısına neden olabilir; ancak elbette beyaz ekmek yemeden de tam tahıllı seçeneklerle bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kahve: Doğru miktarda tüketildiğinde baş ağrılarını hafifletiyor. İçindeki kafein damarların aşırı genişlemesini önleyerek, kanımızın düzenli bir şekilde akışını sağlıyor. Günde bir fincan içmeniz yeterli.

Ispanak: Kaybettiğimiz suyu yerine koyarak baş ağrılarını hafifletiyor. Ayrıca tansiyonu da düzenleyerek, düzensiz kan akışı nedeniyle oluşabilecek baş ağrılarının önüne geçiyor.

Kavun: İçindeki potasyum sayesinde kan akışını düzenliyor. Düzenli kan akışı beyin ve kalp dahil iç organların rahat çalışmasını sağlıyor.

Susam: İçinde bolca bulunan E vitamini sayesinde baş ağrılarına son veriyor. Ballı susamlı barlar, granolalar yapabilirsiniz.

Patates: İçerdiği yoğun potasyum sayesinde baş ağrısına iyi geliyor. Kanımızın düzenli akmasını sağlayan patates, stres ve uykusuzluk gibi nedenlerle oluşan baş ağrılarına son veriyor.

Badem: Magnezyum ile kanın akışını düzenleyen badem, mutluluk hormonunu da harekete geçiriyor.

Muz: Akşamları yatmadan 3-4 saat önce bir bardak sütle birlikte yiyeceğiniz muz, dingin ve stressiz bir uyku sağlar, baş ağrısı çekerken yiyeceğiniz orta boy bir muz ise kan akışınızı düzenleyip damarlarınızı rahatlatır.

Süt: Sütte bulunan bol miktardaki B2 vitamini, vücutta oluşan yaralara, stres, uykusuzluk ve baş ağrısına kadar pek çok soruna iyi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.