Kategoriler
Sağlık

Çocuklarda idrar kaçırmayı önemseyin

Çocuklarda görülen idrar kaçırmanın altında pek çok etken olabiliyor. Bu durumda çocuğunuzu suçlamayın ve vakit geçirmeden çocuk nefroloji bölümüne başvurun.

Çocuklarda idrar kaçırma nedenleri arasında uyanma güçlüğü, gece düşük idrar torbası kapasitesi, gece idrar üretiminin artması ve genetik eğilimin bulunduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, “Uyku bozukluğu, hiperaktivite-dikkat eksikliği, epilepsi, okul-aile sorunları gibi durumlar da idrar kaçırma sorununa neden olabilmektedir. 5 yaşını tamamlamış bir çocuk haftada 2’den fazla idrar kaçırıyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır” dedi.

Beş yaşından büyük bir çocuk doğumsal ya da üç aydan uzun süre haftada en az iki kez uykudayken idrar kaçırıyorsa “enürezis” varlığından söz edilebileceğini anlatan Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, idrar kaçırmanın sadece uykuda idrar kaçırma (enürezis monosemptomatik) ile sıkışma, damlatma, sık ya da seyrek idrar yapma, idrar tutma manevraları, kesik kesik işeme gibi durumların eşlik ettiği idrar kaçırma (polisemptomatik enürezis) olmak üzere iki türlü olduğunu ifade etti.

İDRAR KAÇIRMA BAŞKA HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR

İdrar kaçırmanın bazen başka sağlık sorunlarının habercisi olabileceğini söyleyen Bıyıklı, idrar yolu enfeksiyonu, idrar torbasının hastalıkları, üriner sistemin yapısal bozuklukları, idrar konsantrasyon bozuklukları, böbrek yetersizliği, kabızlık ya da diyabetin bunlardan bazıları olduğunu belirtti.

Suçlayıcı davranmayın!

Tüm tedavi süreci boyunca ailenin çocuğa destek olmasının kritik bir öneme sahip olduğunu belirten Bıyıklı “Çocuğun, bu sorunu sadece kendisine aitmiş gibi algılamaması için özenli hareket etmeli; tedavi sırasında ortaya çıkabilecek durumlarda suçlayıcı ve cezalandırıcı davranışlardan kaçınılmalı” dedi.

Aksi yöndeki her davranışın, çocukta özgüven kaybı, davranış bozukluğu ve anksiyete gibi sorunlara yol açabileceğini unutmayın uyarısında bulundu.

İlkokula başlama dönemi etkin tedavi için önemli

İdrar kaçırma sorununda çocuklarda ayrıntılı fizik muayene ve laboratuvar değerlendirmeleri sonrası altta yatan organik bir hastalık saptanmazsa aile yapısı ve çocuğun olaydan etkilenme derecesine göre 2 yıl gözlem ve destek tedaviyle izlem yapılabildiğini aktaran Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, ilkokula başlama dönemi olan 7-8 yaş daha etkin bir tedavinin seçilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Tedavinin başarı oranı yüzde 90

Tedavinin başarı oranının monosemptomatik enürezis türünde davranış tedavisi ve alarm tedavisi ile yüzde 90’ların üzerinde olduğuna değinen Bıyıklı, tedavi sonrası sorunun tekrarlama olasılığının da düşük (yüzde 20-30) olduğunu açıkladı. İlaç kullanımında ise başarı oranının yüzde 60-70 arasında değiştiğini ve tekrarlama olasılığının ise yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

BESLENMEYE DİKKAT!

Çocukların beslenme şekilleri de bu rahatsızlığı tetikleyebilir. Çocuğunuz için aşağıdaki önerileri dikkate almayı ihmal etmeyin:

Yatmadan 2 saat önce sıvı alımını kısıtlayın.
Yatak öncesi tuvalet ziyareti yaptırın.
Uyuduktan 1,5 – 2 saat sonra tuvalet kullanımı için uyandırın.
Gündüz sıvı alımını artırın.
Gündüz 2-3 saat arayla işemesini sağlayın.
Akşam yemeğinde tuzlu ve aşırı baharatlı gıdalardan kaçının.
İdrar söktürücü etkisi olabilen hazır içecekleri eve almayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.