Kategoriler
Yaşam

Ev işi yaparken sakatlanmayın

Çamaşır asmak, ütü yapmak, bulaşık yıkamak insanı sakatlayabilir mi? Ev işleri sırasında yaşanacak uzun süreli duruş bozukluğu ve denge sorunları çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Ev işleri sırasında yapılan hataların kas iskelet sisteminde sorunlara yol açtığını söyleyen Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, ev işi yaparken alınacak basit önlemlerle bu yaralanmaların engellenebileceğini söyledi.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Uzun yıllar kas iskelet sistemini sağlıklı bir şekilde korumak için Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu şu önerilerde bulundu:

Sağlıklı bir omurga duruşu için önünde durduğunuzda sırtınız kambur olmadan çalışabildiğiniz yükseklik sizin için doğrusudur.

Belden çok fazla öne eğilmek omurga sağlığı açısından risklidir. Tezgah ve masada çalışırken, gövdenizin çok uzakta kalmamasına dikkat edin.

Lavaboda yıkama işi yaptığınızda bir adımınızı öne alarak çalışın ve öndeki bacağınızı belirli aralıklarla değiştirin.

Ev işlerinde, uzun süreli ayakta ya da oturarak çalışmamaya dikkat edin. Bu işleri gün içerisinde dönüşümlü olacak şekilde ayarlayın.

Vücudumuzu en çok yaralanmalara açık hale getiren ani dönme hareketleridir. Uzun süreli ütü yapılırken çalıştığınız yöne doğru bir adım atın ya da ayaklarınızın yere tam temasını sağlayan döner bir taburede oturarak ütü yapın.

Sıkça kullandığınız eşyaları, dolapların göz seviyesi yüksekliğinde kolayca erişebileceğiniz yerlerinde muhafaza edin.

Perde asarken olduğu gibi ellerin başın üzerinde, dirseklerin omuzların üzerinde olduğu işlerde merdiven gibi yükseltiler kullanın.

Çamaşır asarken, sepeti bir sandalyenin üzerine koyun, çok eğilmezsiniz. Çamaşırlarınızı, bel çukurunuzu artırmadan, hafifçe öne doğru eğilerek asın.

Yer silmeyi dizlerinizin üzerinde yapmayın. Uzun saplı bir temizlik malzemesi kullanın.

Elektrikli süpürgesinin sapının yeterince uzun olmasına dikkat edin.

Dizlerinizin üzerinde durmanız gerekiyorsa dizlik ya da dizin altına minder gibi yumuşak bir dayanak koyun. Bu süre boyunca tek dizinizin üzerine değişimli olarak durun.

Alışveriş çantalarını iki kola eşit olarak bölüştürün. Çok ağır yükler için alışveriş arabası kullanın.

Ev işleri sırasında mutlaka dinlenme molası verin. Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika dinlenin.

HASTANEYE GİTMENİZ GEREKEN DURUMLAR

Geçmeyen ağrı, kuvvet kaybı, uyuşma, yorgunluk, halsizlik, his kaybı, şişme ve yanma hissi, elleri sık sık sallama ihtiyacı, sıkı kavanozları ve kapı kollarını açmada zorlanma, taşınan bir eşyayı düşürme korkusu, gece uyanarak kolları sallama ihtiyacı, boynu ovma ihtiyacı gibi şikayetlerin önemli sinyaller olduğunu belirten Erdoğanoğlu, bu durumda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğini ifade etti. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.