Kategoriler
Sağlık

Hamilelikte mideniz çok mu bulanıyor? Einstein gibi dahi bir bebeğiniz olabilir

Hamilelik döneminde sabahları mideniz mi bulanıyor? Eğer bulanıyorsa, bu bebeğinizin yüksek bir IQ seviyesi geliştirdiğini gösterebilir.

Kanadalı doktorlar, hamileliklerinde sabahları mide bulantısı çeken kadınları ve çocuklarını inceledi. Kadınların yaşları 3 ile 7 arasında değişen çocuklarına da standart bir zeka testi uygulayan doktorlar, araştırma sonucunda hamileliği süresince annelerinde bulantı ve kusma şikayeti olan çocukların zeka testleri daha yüksek düzeyde olduğu ortaya çıkardı. Araştırma sonucunda ise kusmanın şiddetiyle zeka seviyesi arasında bir uygunluk olduğu rapor edildi.

Birçok hamile kadını etkileyen sabah bulantılarının nedeni, hamilelik döneminde fazladan üretilen östrojen ve progesteonu kanda hep belirli bir düzeyde tutmak için üretilen “insan koryon gonadotropini” (HCG) adlı hormonun üretilmesidir.

Doktorlar, bu hormonların sabahları midesi bulanan hamile kadınlarda daha yüksek olduğunu ve bunun da fetüsün beyin gelişimini koruduğunu düşünüyor.

Araştırma grubuna göre, mide bulantısını geçirmek için alınan Diclectin isimli ilacın zeka seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi bulunmuyor. (Vasfiye Özcanbaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.