Kategoriler
Yaşam

Kalp krizine bir sebep daha: İşsizlik

İşsizliğin mali sıkıntıdan daha vahim sağlık sorunlarına da sebep olduğunu belirlendi. Krizden kaynaklanan olumsuz etkilerin hafifletilmesi gerektiği uyarısında bulunan yetkililer, iş kaybının yüksek tansiyon, şeker, kalp krizi ve felç gibi hastalıklara yol açtığını duyurdu.

Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda Robert Wood Johnson Vakfı’ndan araştırmayı yürüten Kate Strully, “Bugünün ekonomisinde iş kaybı herkesin başına gelebiliyor. Bizim işsizliğin yol açtığı sağlık sorunlarının farkına varmamız ve negatif etkileri hafifletmemiz gerekiyor” dedi.

Müdüriyet, profesyonel pozisyonlar, satış, büro ve el sanatları, işletme ve hizmet sektörü gibi çok geniş bir işkolundaki verileri analiz eden Strully, işlerini kaybeden beyaz (masa başı işçisi) ve mavi yakalı işçilerde hastalıkların yüzde 54 arttığını buldu. Hatta analizler, bu işçiler yeni iş buldukları zaman, yeni işe uyum sağlama sürecinde de hastalık risklerinin halen arttığını gösterdi.

Demografi dergisinde yayınlanan çalışmada, Robert Wood Johnson Vakfı’ndan Personel Müdürü David R. Williams, “Amerika’da sağlığı düzenlemenin yollarını gözönüne koyduğumuz gibi, iş kaybı gibi faktörlerin sağlımız üzerindeki büyük etkisini anlamak için sağlık reformunu da düşünüyoruz” dedi. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.