Kategoriler
Sağlık

Çocuklarda karın ağrısına dikkat!

Çocukluk döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan biri olan karın ağrısı bir hastalık değil ancak altta yatan ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu konuda ayrım yapmak için karın ağrısını dikkatlice takip etmelisiniz.

Karın ağrısının sebepleri nelerdir?

Karın ağrısını öncelikle süresine göre sınıflandırmak gerektiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen, kısa süreli (akut) karın ağrısının genellikle altta yatan bir hastalığa bağlı belirti olduğunu açıkladı. Yenidoğan döneminde karın ağrısının doğumsal gelişim kusurları, bağırsak dönemleri ve tıkanıkları, mekonyum tıkacı gibi hastalıkların belirtisi olabileceğini anlatan Gönen, 2 yaş öncesinde ise fıtıklar, daha sonraki dönemlerde de apandisit gibi cerrahi patolojilerin görülebileceğini kaydetti.

3 aydan uzun sürüyorsa kronik olabilir

Karın ağrısının 3 aydan uzun sürdüğünde kronikleştiğini ve bu ağrıların okul döneminde çocukların yüzde 10-20’sinde görüldüğünü ve sık sık tekrarladığını belirten İsmail Gönen, kronik karın ağrılarının nedenlerinin genellikle fonksiyonel karın ağrısı olduğunu söyledi.

İltihabi hastalıklara işaret edebilir

Kendini ifade edemeyen, konuşmaya başlamayan küçük çocuklarda ve bebeklerde karın ağrısının kendini huzursuzluk, ağlama krizleri şeklinde gösterdiğine dikkat çeken Gönen, bebeklerde en sık karın ağrısı sebeplerinin kolik (gaz sancısı), kusma da eşlik ediyorsa gastroözafagiyal reflü hastalığı olduğunu açıkladı. Ayrıca besin alerjileri (genellikle süt proteini ile ilişkili), nadiren de bağırsak tıkanıklıkları veya düğümlenmesi, karın içi organlardaki yapısal veya iltihabi hastalıklarda karın ağrısı görülüyor. Karın ağrısıyla birlikte safralı kusma, yüksek ateş gibi şikayetler varsa acilen doktora başvurulmalıdır.

Ağrıya ateş eşlik ediyorsa dikkat!

Karın ağrısıyla birlikte ateş varsa dikkatli olunması gerektiğinin söyleyen Gönen, kısa süreli bir karın ağrısında ateş olduğunda enfeksiyon gibi iltihabi bir sebebe bağlı ya da apandisit gibi cerrahi bir sebebe bağlı olabileceğini ifade etti.

Eğer ateşle birlikte uzun süreli karın ağrısı varsa ve tekrarlıyorsa ailevi Akdeniz ateşi riski olabileceğini, bunların beraberinde eklem şişliği meydana geliyorsa nedenin romatolojik hastalıklar da olabileceğini belirten Gönen, karın ağrısı için alabileceğiniz önlemleri şöyle sıraladı:

KARIN AĞRISI İÇİN ALABİLECEĞİNİZ ÖNLEMLER

Çocukların kabız olmasını engelleyecek beslenme alışkanlıkları düzenlenmeli.

Haftada üç gün en az 30 dakika çocukların fiziksel egzersiz yapmaları sağlanmalı.

Çocuklar bol su tüketmeli. Bu hem kabızlığı önleyecek hem de böbrek taşlarının oluşmasına engel olacak.

Gazlı içecekleri tüketmemeli, günlük yarım litreden fazla süt içmeleri sağlanmalı.

Abur cuburun önüne geçilmeli, bol sebze ve meyve tüketmeleri alışkanlık Haline getirilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.