Kategoriler
Yaşam

Sigarada domuz kanı mı var?

Akciğerlere verdiği zararın ve kansere yol açmasının yanında sigaranın bir kötü yanı daha ortaya çıktı. Avustralya’da yapılan araştırmada, sigara filtrelerinde domuz kanından alınan bir madde kullanıldığı tespit edildi.

Daily Mail’ de yayınlanan habere göre, Sidney Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, sigara filtrelerinde domuz kanından alınan hemoglobin maddesinin kullanıldığını açıkladı.Bilim adamları, domuz ürünleri konusunda hassas olan Müslüman ve Musevilerin bu konudan haberdar edilmesi gerektiğini kaydetti.

Sigara firmalarının “ticari sır” kapsamına girdiğini gerekçe göstererek, sigaralarda kullandıkları katkı maddelerini açıklamadıklarını belirten araştırmacılar, domuzu “haram” olara gören inanç mensuplarının bu haberden memnun olmayacaklarını söyledi. Bu nedenle, tütün endüstrisine kullandıkları maddeleri açıklama zorunluluğu getirilmesi gerektiği ifade edildi.

Sidney Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmada, sigara filtrelerinde bir çeşit kan proteini olan hemoglobin tespit edildi. Hemoglobinin, filtrelerden geçen dumandaki zehirli maddelerin daha etkin bir şekilde süzülmesi için kullanıldığı açıklandı. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.