Kategoriler
Sağlık

Tükürük testi erken doğum riskini bitiriyor

Bilimadamları, 34 haftadan önce doğum yapan kadınların tükürüklerindeki progesteron seviyesinin anormal derecede düşük olduğunu belirledi.

Britanya Journal of Obstetrics and Gynaecology dergisinde yayımlanan araştırmada, bilimadamları erken doğum yapacağının önceden belirlenmesi halinde anne adayına kortizon verilebileceği ve böylece bebeğin akciğerlerinin gelişmesi sağlanarak sakatlık ve ölümün önüne geçilebileceğini belirttiler.

University College London ve King’s College London’daki bilim adamlarının araştırmasında, erken doğum yapma riski bulunan 92 hamile kadına yapılan tükürük testinde, 34 haftadan önce doğum yapanların tükürüklerindeki progesteron seviyesinin 37 haftadan sonra doğum yapanlara oranla çok daha düşük olduğu görüldü.

Hormonun doğum zamanını nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor, ancak uzmanlar, progesteronun iltihaba karşı bazı özelliklere sahip bulunmasından hareketle, düşük hormon seviyesinin bakteriyel enfeksiyona yol açabileceğini düşünüyor.

Bakteriyel enfeksiyon, erken doğumun bilenen sebepleri arasında bulunuyor. İilk bulguları tasdik için daha büyük bir araştırma yapmayı planladıklarını söyleyen araştırmacılar, Britanya’da her yıl 50 bin bebeğin 37. haftadan önce doğduğunu ve bu durumun neden olduğunun halen tam olarak anlaşılmadığı kaydettiler. (Vasfiye Özcanbaz)

“Tükürük testi erken doğum riskini bitiriyor” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.