Kategoriler
Sağlık

Bu belirtiler varsa çocuğunuz depresyonda olabilir

Dönem dönem lise ya da üniversite öğrencilerinin intihara teşebbüs ettiğini görüyoruz. Öğrenci ölümleri ise okullarda ve kampüslerde öğrencilerin karşılaştığı sorunları, yaşadığı bunalımları ala getiriyor.

Foxnews’te yer alan habere göre, üniversiteler öğrenciler arasında görülebilecek psikiyatrik bozuklukların yaygın olacağını tahmin etmeli. Bu bozukluklar genç yetişkinleri sıklıkla etkileyebiliyor. Çünkü kolej öğrencileri akademik ve sosyal baskıyla yüzleşiyorlar ve çeşitli şekillerle zihinsel sağlıklarını riske atabiliyorlar. Depresyon ve diğer zihinsel sorunların belirtileri hakkında öğrencileri eğitmek için koordine bir program gereklidir.

Ailelerin de lise ve üniversite öğrencisi çocuklarında depresyon ya da panik bozukluklar görülebileceği konusunda uyarılmaları gerektiğini belirten uzmanlar, çocukların ilk kez evden uzak kalacağı ve önemli akademik sorunlarla yüzleşecekleri için bu tür problemlerin görülebileceğini açıkladılar. İşte öğrencilik döneminde görülen depresyonun en önemli belirtileri:

– Ruh durumunun kötüleşmesi ve ağlamaklı olma durumu,

– Konsantrasyonun azalması,

– Hobi, sosyalleşme gibi aktivitelere ilginin azalması,

– “Değersizim” veya “Bunu asla yapamayacağım” gibi ifadelerle belirtilen kendine güvenin azalması.

– Aşırı uyku ya da uyumada güçlük gibi uyku alışkanlığındaki değişiklikler,

– İştahın azalması,

– Zihin karışıklığı,

– Ders notlarının düşmesi,

– Diğer kişiler hakkında şüphecilik.

Çocuklarınızda bu belirtilerin en az ikisi varsa, bir psikologa başvurmalısınız. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.