Kategoriler
Yaşam

Hamilelikte depresyon ilacı kullanılır mı?

Çoğu insan tarafından hamilelik bir mutluluk süreci olarak görülse de anne adaylarının yüzde 10 ile 20’si depresyon belirtileriyle mücadele etmek zorunda kalıyor. Hamilelik döneminde ilaç almak riskli olduğu için depresyonda olan anne adayları ne yapmalı?

Depresyonun çoğu tipinde ilk tedavi seçeneğinin antidepresanlar olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, gebelikte antidepresan kullanımı bebeğinizin sağlığı için risk oluşturabileceğini, fakat ilacın kesilmesi halinde anne adayının risk altında kalacağını açıkladı.

GEBELİK SÜRESİNCE DEPRESYON TEDAVİ EDİLMELİ MİDİR?

Gebelik esnasında depresyonun mutlakla tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Görgen, “Tedavi edilmezse rutin gebelik kontrolünüzü aksatabilirsiniz, sağlıklı beslenme zorlaşır, hatta alkol ve sigaraya düşkün hale gelebilirsiniz. Tüm bu olumsuz durumlar erken ve düşük ağırlıklı bebek doğumuna sebep olabilir. Ayrıca doğum sonrasında depresyonun şiddetlenmesi olasılığı artar, sonuçta bebeğinizle de yeterince ilgilenemezsiniz” dedi.

ANTİDEPRESAN KULLANIMI TEDAVİDE BİR SEÇENEK OLABİLİR Mİ?

Gebelik sırasında antidepresan kullanımına karar verirken zarar/yarar dengesi göz önünde tutulacağını vurgulayan Görgen, bebekte anomali veya başka problemlerle karşı karşıya gelme olasılığının çok çok düşük olduğunu dile getirdi. Antidepresanları tüm gebelik boyunca ya da gebeliğin son yarısında kullanılırsa bazen bebekte doğumda geçici olarak huzursuzluk ve titreme görüleceğini kaydeden Görgen, bu problemlerle karşılaşmamak için gebeliğin sonlarına doğru ilacın kesilmesini önerdi.

Op. Dr. Görgen, anne adaylarına gebelikte depresyonun nedenleri ve etkileri hakkında şu bilgileri verdi:

GEBELİK DEPRESYONUNU TETİKLEYEN DURUMLAR

Gebe kalmadan önce de depresyon hikayesi veya adet öncesi yaşanan semptomların şiddetli olması

Çok genç yaşta gebe kalmak

Bu süreçte yalnız yaşamak veya yeterli aile desteği almamak

Sınırlı sosyal destek olması (iş yeri sorunları ve maddi sıkıntılar)

Sorunlu bir evlilik sürdürmek veya eşinden şiddet görmek

Gebeliğe, ruhen ve bedenen hazır olmadan yakalanmak

ANNE VE BEBEĞE ETKİLERİ

Gebeliğin adeta doğasında olan stress, depresyon belirtilerini şiddetlendirir.

Depresyon durumu tıbbi uyarıları dikkate almaya engel olabilir. Sigara tüketimi artar veya yeme bozuklukları başlar.

Artan şekilde sigara, alkol ve uyuşturucu ilaçların kullanımı hem size hem de bebeğinize zarar verecektir.

Bazı çalışmalar gebelik depresyonunun erken doğum ve düşük doğum tartısı olasılığını artırdığını belirtmektedir. Ancak bu konu hala tartışılmaktadır.

Depresyon, sizin ile bebeğiniz arasında duygusal bağ gelişmesine engel olabilir. Gebelik boyunca süren depresyon ise doğum sonrası depresyon olasılığını artırır.

KENDİNİZE İYİ BAKIN

Yeni bir bebek için hazırlanırken her şeyi bir anda yapmaya kalkışmayın. Ev işlerinden uzaklaşın ve sizi gevşeten mutlu eden şeylerle uğraşın. Kendinize iyi bakmazsanız bebeğinize de iyi bakamazsınız.

Endişelerinizi eşinizle, ailenizle veya yakın arkadaşınızla paylaşın. Onlardan destek isterseniz, size yardımın bir yolunu bulacaklardır.

Hala kendinizi mutsuz ve gergin hissediyorsanız bir ruh sağlığı uzmanına gitmekten çekinmeyin.

MUTLAKA TEDAVİ OLUN

Pek çok antidepresan ilaç gebelikte de güvenle kullanılabilir ve bebeğinize zarar vermez.

Ancak doktorunuzla muhtemel riskler üzerine konuşmayı ihmal etmeyin. Doktorunuz sizin belirtilerinizi değerlendirip bir tedavi planı için ruh sağlığı doktoruna gitmenizi önerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.