Kategoriler
Sağlık

Maçoluk sperm kalitesini bozdu

Sanıldığının aksine maço erkeklerde sperm kalitesi daha iyi değil. Kadınlar bu konuyu dikkate alarak en kaliteli ve en uygun kişiyi bulmak için kriterlerini yeniden değerlendirmeliler.

İspanya’da yapılan bir araştırmada yakışıklı erkeklerde sperm kalitesinin daha iyi olduğu rapor edilmişti. Fakat yakışıklı erkekleri üzecek haber Avustralya’dan geldi.

Avusturalyalı erkeklerden yapılan geniş sperm örneklemesinde, erkekteki çekicilikle sperm kalitesi arasında bir bağ saptanamadı. Yani görsel çekicilikle üreme potansiyeli ilişkili değil.

‘Evrimsel Biyoloji’ isimli bilim dergisinde yayınlanan, 18-35 yaş aralığında 118 erkekle yapılan araştırmanın detayları hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, sert, erkeksi görünüme sahip erkeklerin diğerlerine göre sperm kalitesinin daha düşük olduğunu açıkladı.

MAÇO ERKEKLERİN SPERM KALİTESİ KÖTÜ

Cinse özgü çekiciliğin eş seçimi ve üreme partneri açısından önemli bir kavram olduğunu söyleyen Görgen, cinsel olarak çekici ve yüksek üreme kapasitesine sahip olan bir erkeğin sağlıklı nesiller oluşması için gerekli olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Fakat yeni çalışmaya göre maço yüzlü erkekler maço spermlere sahip değiller. Bilim adamlarına göre daha sert yüz hatlarına sahip erkekler, yumuşak yüz hatlarına sahip olanlardan daha kötü sperm kalitesine sahipler.

Daha önce yapılan bazı çalışmalarda ise kalın sesli erkeklerde daha düşük sperm sayısına rastlanmıştı. Bunun muhtemel sebebi yüksek testosteronun sperm yapımını bozması olabilir.

Kalın ses ve gelişmiş kaslar kadınları etkileme konusunda yarışı önde götürebilir fakat cinsel güç söz konusu olunca yarışta geride kalır. Erkeksiliğin göstergeleri ile sperm kalitesi arasında bağlantı bulunamamıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.