Kategoriler
Yaşam

Saç kestirmek gürleşmesini sağlar mı?

Saçlarda meydana gelen dökülme, kırılma ve hastalıklar kişide derin psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle saç problemlerini bilmek ve buna çözüm yolu aramak çok önemlidir.

Kadınlardaki en sık saç dökülme nedenlerinin anemi, diyabet, kimyasal maddeler, hızlı ve sıkı diyetler, beslenme bozuklukları ve psikolojik stres olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, saç dökülmesini önlemek için öncelikle altta yatan hastalıklar tedavi edilmesi gerektiğinin belirtti.

Günde 50-100 adet kılın dökülmesinin normal olduğu, bu dökülmenin banyo, saç tarama ve tıraş sonrasında görüldüğü kaydedildi. Erkek tipi saç dökülmesinde, özellikle saç üst kısımlarında seyrelme ve bu bölge saçlarında incelme gerçekleştiğini söyleyen Akın, bu dökülmenin over (Yumurtalık) kistleri, hormonal bozukluklar ve böbrek üstü bezi büyümeleri sonucu oluştuğunu açıkladı.

Saçı her gün yıkamak doğru değil

Saça mümkün olduğu kadar boya, jöle, fön gibi fiziksel ve kimyasal uygulamalar yapılmaması, kışın soğuğa, yazın güneş ve deniz suyunun oluşturduğu kuruluğa karşı gerekli önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Akın, “Saçı her gün yıkamak doğru değildir. 2-3 günde bir PH değeri 5,5 olan şampuanlar ile yıkamak yeterlidir. Saçı sık yıkamak saçın yağ dengesini bozabilir” dedi.

Sonbaharda saçlar daha çok dökülür

Sonbaharda saç dökülmesinin diğer mevsimlere göre daha fazla olduğunun altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, bunun nedeninin ise bu mevsimde sebze ve meyvenin az olduğu için vitamin alımının azalması olduğunu söyledi. Ayrıca havaların soğumaya başlamasıyla saçı besleyen kısım olan ve saç soğanı olarak adlandırılan bölgedeki kanlanmanın azalması ile birlikte soğan kısmının boyutlarında küçülmeye neden olduğunu belirten Akın, bunun da saçta dökülmeye sebep olduğunu ifade etti. Fakat bir süre sonra bu dökülme kendiliğinden geçtiğini, devam ederse doktora başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Doğumdan sonra da saç dökülebilir

Hamilelik döneminde saçın büyüme evresinde olduğunu ancak doğumdan 3-4 ay sonra saçın dökülme evresine girdiğini söyleyen Dr. Akın, “Fakat bu geçici bir durumdur. Bu saç dökülmesi 6 ay ila 1 yıla kadar uzayabilir. Hamilelik döneminde ek çinko kullanımı ile doğum sonrası saç dökülmesinin şiddeti azaltılabilir. Ayrıca hamilelik döneminde demir eksikliğinin de giderilmesi bu dökülmenin azaltılmasında önemlidir”dedi.

Sağlıklı beslenin, sigaradan uzak durun

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden birinin de dengesiz beslenme olduğunu vurgulayan Dr. Akın, sağlıklı saçlar için öncelikle yeterli protein, çinko (yumurta, deniz ürünleri, fasulye, ceviz ve süt), B12 vitamini (karaciğer, börek gibi sakatatlar, deniz ürünleri ve süt), folik asit (yeşil yapraklı sebzeler, mısır ve mercimek), bakır (lahana, karnabahar ve diğer yeşil yapraklı sebzeler) ve selenyum (deniz ürünleri, soğan, sarımsak) gibi vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınması gerektiğini anlattı. Ayrıca sigaradan uzak durmalısınız.

Saçı kestirmek gürleşmesini sağlamaz

Saçları kısa kestirmekle saçların gürleşmesi arasında direkt bir bağlantı olmadığını söyleyen Akın “Sadece saçların uzaması ile saç telleri daha kırılgan bir hale gelir. Saç bu kırılmaların temizlenmesi ile daha kolay uzar ve daha canlı hale gelebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.